Резюме на часовете за естетическо възпитание. „Провеждане на естетически диалози по време на час в класната стая като средство за повишаване на духовното и морално възпитание на учениците“ час по темата. Методология за подготовка и провеждане на събитието

ОХЛАДЕН ЧАС ПО ТЕМА:

СЪОБРАЖЕНИЕ И НЕЗНАНИЕ

Цели:-

Материал за урока

Ход на урока

1. Въведение в темата.

Разговор „Учтивост“.

2. Основната част.

1)

Добро утро! - каза.

Добро утро!-

- викам на минувачите

Весели минувачи

На сутринта като ...

2-ри четец. Но ако се събудите

И вали през прозореца

Чука да чука

И тъмно е без слънцето?

3-ти четец. Добро утро,

Приятели, няма значение ...

Мъдро се замисли:

Добро утро!

Изглежда - небето е кисело,

В киселото небе

Киселият облак увисна.

5-ти четец. И нещастното бързане

Кисели минувачи.

И яжте ужасно

Кисел сладолед.

6-ти четец. Дори захарта е кисела!

Цялото сладко е кисело!

Защото кисел

Имаше настроение.

О. Дризз "Добри думи"

Повторете за мен три пъти на ден.

Ще изляза само пред портата

Всеки отива на работа

Ковач, тъкач, лекар,

" Добро утро!" Крещя.

Всички отиват на обяд.

Всички бързат вкъщи за чай.

9- четец. Чичо Саша е разстроен

Той каза за това: 2

„Видях Настя от предучилищна възраст

Сега съм на улицата.

Настя отива в първи клас.

Но ... отдавна от Настенка

Не чувам думите ... Здравейте!"

-

2)

Те казаха на Вола:

Скъпи Воле!

Вземете ме, моля

Към училищната маса.

Намери малко магаре.

Копитата ми бяха смачкани

Сега фирмата е затворена.

Съжалявам, че съм зает в момента

Ще го направя следващия път.

3)

Иска да види прасенца!

Няма да ги обидим:

Нека да разгледаме и да излезем.

12- четец. Напусни двора

1) По-добре не питайте!

Време е да се къпят прасетата, 3

Тогава ела.

Иска да види прасенца!

И докоснете гърбовете-

Има ли много четина?

12- четец. Напусни двора

2) По-добре не питайте!

Време е да нахраним прасетата,

Тогава ела.

Иска да види прасенца!

Стигма - в кръпки?

Конски опашки - куки?

12-ти четец. Напусни двора

По-добре не питайте!

3) Време е прасетата да спят,

Тогава ела.

Иска да види прасенца!

12-ти четец. Напусни двора

4) По-добре не питайте!

Вече запалихме фенера -

Прасетата си легнаха.

4) Игра на рима.

Дори блок лед ще се стопи

От думата топло ... (благодаря)

Старият пън ще стане зелен

Когато чуе ... (добър ден)

Ученици (с хор): И каква дума! Много скъп!

Момчето е възпитано и развито,

Ученици (с хор): И каква дума! Много скъп!

Когато ни карат за лудории

Ученици (с хор): И каква дума! Много скъп!

Срещнах Витя - съсед ...

Срещата беше тъжна.

За мен той е като торпедо,

Дойде отзад ъгъла!

Чаках думата ... (съжалявам).

Ученици (с хор): И каква дума! Много скъп!

Както във Франция, така и в Дания

Ученици (с хор): И каква дума! Много скъп!

Време е да прекратим играта.

Всички се надяваме, че с нея

Станали сте по-добри и по-умни!

3. Обобщение.

Какво научихте за себе си?

ОХЛАДЕН ЧАС ПО ТЕМА:

"МОРАЛНО И ЕСТЕТИЧНО ОБРАЗОВАНИЕ"

СЪОБРАЖЕНИЕ И НЕЗНАНИЕ

Цели:- да се запознаят с общоприетите морални норми,

Да се \u200b\u200bнасърчи култура на общуване, взаимно уважение.

Материал за урока: чинии с думите "учтивост", "невежа", "добро утро!", "добър ден", "добра вечер", "здравей", "съжалявам", "моля", "сбогом" записи на отговори на играта „Искане и отказ“ (за всеки ученик), бележки на дъската (час на класа, заглавие на темата), играчки прасета за драматизиране на стихотворение или рисунки на прасета.

Ход на урока

1. Въведение в темата.

Разговор „Учтивост“.

Момчета, често чувате думите на възрастни: „Бъдете учтиви“. Какво е учтивост? (на дъската има табела с думата „учтивост“). Това е способността да се държите по такъв начин, че би било приятно за другите наоколо да общуват с вас (можете да прочетете тълкуването на думата „учтивост“ от речника).

Днес ще говорим за това как трябва да се държите, за да избегнете упреци: "Какъв невеж е той!"

Кой се нарича невежа? (на дъската има табела с думата „Невеж“, можете да прочетете значението на думата от обяснителния речник).

И в края на учебния час ще премахнем ненужния знак.

2. Основната част.

1) Запознаване с думите на учтивост.

Какви „учтиви“ думи знаете?

Кои са първите думи, с които започваме деня? (добро утро)

Казвайки тези думи, пожелаваме на нашето семейство, близки познати, приятели, много здраве, приятно настроение, искаме денят им да бъде радостен, светъл, мил. Ето как се казва в стихотворението на В. Коркин „Аз и слънцето” (учениците четат).

Първи четец. Слънцето е ясно.

Добро утро! - каза.

Добро утро!-

- викам на минувачите

Весели минувачи

На сутринта като ...

2-ри четец. Но ако се събудите

И вали през прозореца

Чука да чука

И тъмно е без слънцето?

3-ти четец. Добро утро,

Приятели, няма значение ...

Мъдро се замисли:

Добро утро!

И ето стиховете на Е. Мошковская "Кисели стихове"

4-ти четец. Вдигна се киселото слънце.

Изглежда - небето е кисело,

В киселото небе

Киселият облак увисна.

5-ти четец. И нещастното бързане

Кисели минувачи.

И яжте ужасно

Кисел сладолед.

6-ти четец. Дори захарта е кисела!

Цялото сладко е кисело!

Защото кисел

Имаше настроение.

Защо всички бяха в кисело настроение? (никой не им каза добро утро).

Това правят само невежите. Как трябва да произнасяте тези думи? (забавно, радостно, от сърце).

И какви думи казваме през деня, вечер? (Добър ден добър вечер).

О. Дризз "Добри думи"

7-ми читател. Добрите думи не са мързеливи

Повторете за мен три пъти на ден.

Ще изляза само пред портата

Всеки отива на работа

Ковач, тъкач, лекар,

" Добро утро!" Крещя.

8-ми читател. "Добър ден!" - викам след това

Всички отиват на обяд.

"Добър вечер!" - така че се срещам

Всички бързат вкъщи за чай.

9- четец. Чичо Саша е разстроен

Той каза за това: 2

„Видях Настя от предучилищна възраст

Сега съм на улицата.

10-ти четец. Настя е хубаво момиче,

Настя отива в първи клас.

Но ... отдавна от Настенка

Не чувам думите ... Здравейте!"

- Кога казваме тази дума? (на срещата).

Тази дума е много стара. Свързва се с думата „дърво“. Някога хората, произнасяйки думата „здравей“, си пожелаваха да бъдат здрави, силни, могъщи, като дърво, дъб например. И сега, когато казваме тази дума, ние желаем човек да бъде здрав, силен, силен.

Всички тези думи са добри, когато човек наистина иска добро, здраве (на дъската има табели с думите - добро утро, добър ден, добър вечер, здравей).

2) Игра „Искане и отказ“ (всеки ученик има листове с отговори на заявката, децата намират верния отговор и го четат).

Както ще каже учтив човек, но като невежа?

Те казаха на Вола:

Скъпи Воле!

Вземете ме, моля

Към училищната маса.

Отговори: 1) Е, ето още един, имаше лов!

Намери малко магаре.

2) Ще се радвам да помогна, но не мога да отида.

Копитата ми бяха смачкани

Сега фирмата е затворена.

Съжалявам, че съм зает в момента

Ще го направя следващия път.

Намерете учтива дума в отговора (извинете - знак на дъската).

3) Постановка на стихотворението на Л. Квитко „Анна-Ванна-бригадир“

11-ти четец. Анна Вана, нашият отряд

Иска да види прасенца!

Няма да ги обидим:

Нека да разгледаме и да излезем.

12- четец. Напусни двора

1) По-добре не питайте!

Време е да се къпят прасетата, 3

Тогава ела.

13-ти четец. Анна Вана, нашият отряд

Иска да види прасенца!

И докоснете гърбовете-

Има ли много четина?

12- четец. Напусни двора

2) По-добре не питайте!

Време е да нахраним прасетата,

Тогава ела.

14-ти четец. Анна Вана, нашият отряд

Иска да види прасенца!

Стигма - в кръпки?

Конски опашки - куки?

12-ти четец. Напусни двора

По-добре не питайте!

3) Време е прасетата да спят,

Тогава ела.

15-ти четец. Анна Вана, нашият отряд

Иска да види прасенца!

12-ти четец. Напусни двора

4) По-добре не питайте!

Вече запалихме фенера -

Прасетата си легнаха.

Колко пъти бригадирът Анна Вана отказваше на момчетата?

Как можеш да молиш строгата Анна-Вана? Може би трябваше да говорите по-учтиво, да обещаете да помогнете? (децата отговарят). На черната дъска има табела с думата "моля".

4) Игра на рима.

А сега нека проверим дали добре си спомняте вежливите думи, нека играем рими.

Дори блок лед ще се стопи

От думата топло ... (благодаря)

Ученици (с хор): И каква дума! Много скъп!

Старият пън ще стане зелен

Когато чуе ... (добър ден)

Ученици (с хор): И каква дума! Много скъп!

Момчето е възпитано и развито,

Казва среща ... (здравей)

Ученици (с хор): И каква дума! Много скъп!

Когато ни карат за лудории

Ние казваме ... (Извинете, моля).

Ученици (с хор): И каква дума! Много скъп!

Срещнах Витя - съсед ...

Срещата беше тъжна.

За мен той е като торпедо,

Дойде отзад ъгъла!

Но - представете си! - напразно от Вити

Чаках думата ... (съжалявам).

Ученици (с хор): И каква дума! Много скъп!

Както във Франция, така и в Дания

Сбогом ... (сбогом) (дума - на дъската)

Ученици (с хор): И каква дума! Много скъп!

Време е да прекратим играта.

Всички се надяваме, че с нея

Станали сте по-добри и по-умни!

3. Обобщение.- Каква дума ще премахнем от дъската? (невежа). Защо?

Какво е учтивост? Какво ще запомните този час на класа?

Какво научихте за себе си?

Изготвено от началния учител Литус Н.Е.

Изтегли:


Визуализация:

„Провеждане на естетически диалози по време на класната стая като средство за подобряване на духовното и морално възпитание на учениците“

Моралът е духовните ценности на човека. Тя не е възпитавана, тя се възпитава чрез имитация на възрастни, интегриране на техните ценности - и не декларирана, а истинска, ежедневна.

Важно е да не налагате тази или онази вяра на детето, а да му помогнете да разбере, че ако сте добри към хората, тогава светът се обръща към вас. Човек може да бъде щастлив само когато знае как хармонично да изгражда отношения със себе си и с другите хора.

Злото не е толкова примитивно, както обикновено се изобразява. Насилието и авторитаризмът често се крият под прикритието на доброто, не напразно казват „Пътят към ада е прокаран с добри намерения“.

Само чрез внимателна и старателна работа можете да се научите да различавате доброто от злото, да изберете собствената си морална позиция и да я защитавате. В резултат на много размисли детето стига до извода, че всяко добро дело прави света по-радостен и стъпка по стъпка се учи на добротата.
Разработих резюме на класния час по темата „Добротата ще спаси света“, което предлагам на вашето внимание.

Тема на урока: „Добротата ще спаси света“.

Цели: Да се \u200b\u200bразширят знанията на учениците за добротата, нейното значение в човешкия живот. Насърчавайте децата да се държат любезно. Научете се да правите изводи.

Да развият последователна реч, способността да изразяват своите мисли, да насърчават развитието на творческата активност у учениците

Да насърчи отзивчивостта, доброжелателността, състраданието към другите, да даде на децата представа за духовната красота и психическо здраве на човека, за значението на доброто за хармонията и щастието, да активира личните си дейности и да развие способността да помага и да съчувства на хората.

Оборудване: картички, листове от албуми, кълбо нишка, звукозаписи на детски песнички, тематични плакати, свещ. Заплитане, листа.

Ход на урока

Пуска се песен от м / ф „По пътя с облаци“

За какво мислите, че ще говорим? Точно така, за добротата. Днес ще научим значението на добротата в живота на всеки човек.

Много често чуваме: мил човек, любезен учител. Какво означава да си мил?

Игра "Микрофон".

Детето предава микрофона на съседа и казва: Един мил човек е ... грижовен човек ”и т.н.

Но често се случва, че е много трудно да разпознаете истински мил човек. Тук чуйте притчата

2. Тръба на добротата А. Лопатин

Двама приятели работиха усилено и направиха много добри неща в живота си. Когато стигнаха до Рая, ангел долетя до тях и каза:

Твоята доброта ти отвори вратите към райските дворци. Господ е наредил на един от вас да ми подаде тръбата на добротата. Музиката на тази тръба ще попадне в сърцата на хората, живеещи на Земята, и ще им разкаже за добротата.

Приятели бяха във възторг и се спогледаха.

Кой от тях ще получи тръбата?

Винаги съм бил благосклонен към родителите си, децата и съпругата си. Често помагах на съседи без заплащане и давах пари на бедните “, каза един.

Моят приятел ми помогна повече от веднъж “, потвърди неговият приятел. - Слава Богу, имах късмета да срещна много мили хора в живота си. Майка ми беше ангел на добротата, просто трябваше да върна поне частица от това добро на хората. Ангелът го спря с жест и му подаде огромна блестяща тръба.

Защо решихте да подарите лулата на моя приятел? - попита обиден първият приятел. - Бях по-богат и помагах на хората повече.

Бъдете като тръба, когато говорите за доброто, получено от друг. Бъди като гроб, когато говориш за доброто, което си показал ”, отговорил ангелът.

Не беше ли първият другар?

И каква беше разликата между отговора на втория приятел?

Защо тогава взехте втората тръба?

Как разбирате морала на притчата?

Каква черта на характера е свързана с понятието доброта в тази притча?

Има много поговорки за добротата сред различните нации и сега ще играем с вас играта „Съберете поговорка“

3. Игра „Събирай поговорка“

Игра по двойки. Пословиците са нарязани на думи, трябва да ги съберете и да обясните значението.

Доброто и бисквитата за здраве, но злото и месото не са за в бъдеще.

Научете какво е добро, така че лошите неща няма да ви дойдат на ум.

Който помага на хората, собствените му желания се сбъдват.

Красота до вечерта и доброта завинаги.

Който прави зло - за себе си, който прави добро - също за себе си.

Ще събудите час в доброта - ще забравите цялата мъка.

За добро дело, което сте, лошото ще бъде наложено.

Ръж и пшеница ще се раждат една година, а любезният човек винаги ще дойде по-удобен.

Който следва лошото, няма да намери добро.

Добра сол, но за да я изместите - тя ви обръща устата

От добър корен, добър клон.

За един добър човек всеки ден е празник.

4. Физическо възпитание "Мрежата на добротата"

Децата застават в кръг.

Сега помнете кой е от нашия клас и каква доброта е направил с вас. Ще предадете топка конец на онзи, който ви е направил добро, държейки нишката в ръцете си, като по този начин ще изплетете мрежа от доброта.

Всеки от вас прие поздравления за рождения си ден. И всички ви пожелаха, разбира се, себе си. Може би това, което ви липсва по характер, може би това, което не сте получили от родителите си. А сега разгледайте отблизо съседите си и помислете какво много-много бихте искали да им пожелаете?

6. Обучение "Ладошка"

Децата обикалят длани и изписват име в центъра. След това подават дланта на съсед и той пише желание. Например „Бъдете здрави“. Ако не се побира, можете да пишете в центъра на дланта. Всеки получава лист с желания.

И така, защо смятате, че трябва да правите добро?

Чуйте притчата.

7. Притчата „Защо правим добро” от А. Лопатин

Един ден учителят каза на учениците:

Говорили сме защо трябва да се държите любезно. Сега отидете и докажете, че знаете как да правите добро на хората.

Учениците се разпръснаха в различни посоки и се върнаха седмица по-късно.

Помогнах на старите хора. Те са слаби и се нуждаят от помощ ”, каза един.

Погрижих се за пациента, защото се нуждаеше от състрадание “, обясни друг.

Храних горкия човек, за да го издържам - каза третият.

Защитих детето. Децата се нуждаят от закрилата на възрастните, каза четвъртият.

Опитах се да направя добро на всички. Може би съм сгрешил - призна последният студент.

Смятате ли, че последният ученик беше прав?

Защо?

А първите три?

Какъв извод може да се направи?

Хората казват: „Доброто прави чудеса“. Нека запалим свещ и си представим, че тя е вълшебна и отсега нататък всеки, който я вземе в ръце, се превръща в магьосник. Включете въображението си, представете си, че всеки от вас се е превърнал в любезен магьосник. Какво бихте направили, когато станете магьосник? Започни по този начин:

Ако станах магьосник, щях да го направя ..

8. Тренинг "Вълшебна свещ"

9. Отражение

Виждам как усърдно сте учили днес, запознахте се с понятията доброта, грижа, скромност и т.н. научи много нови пословици за добротата, запозна се с притчи. Сега помислете и на тези листа напишете най-важното нещо, което научихте от нашия урок. И утре в клас ще направим дърво на доброто от вашите листа.

Звучи музика от м / ф "Little Muk"

Списък на използваните източници на информация:

  1. http://pritchi.ru/id_5518 - сайт "Proverbs.ru" Притчи от А. Лопатина
  2. А.Лопатина, М.Скребецкая "Притчи", книга 3, Издателство "Амрита-Рус", М., 2009
  3. ОП Варенка „Ръководство за учители. Класен час "" Вако ", М., 2008

Часове в класната стая

Гражданско-патриотично възпитание - "Аз съм гражданин на Русия"

Влияние чрез система от мерки върху формирането на правната култура и законосъобразност, умения за оценка на политически и правни събития и процеси в обществото и държавата, гражданска позиция, постоянна готовност да служат на своя народ и да изпълняват конституционния си дълг, пропаганда на героични професии. Изучаване на руската военна история, военни традиции, значими героични и исторически дати от нашата история.

Морално възпитание - "Аз съм човек и личност"

Моралното възпитание е формиране на чувство за дълг и отговорност за страната и поведението на човека, нуждата от работа, хуманно отношение към другите, уважително отношение към природата, спазване на закона, развитие на комуникативни умения, култура на общуване, нужда и умения за самопознание и самообразование. Формиране на активна житейска позиция, проява на чувства на благородство и състрадание, проява на грижи за възрастни хора.

Екологично образование - "Аз съм отговорен за света около мен"

Екологичното образование е неразделна част от моралното възпитание. Следователно екологичното образование трябва да се разбира като единство на екологичното съзнание и поведение, хармонично с природата.

Физическо възпитание и здравословен начин на живот - "Здравословен начин на живот"

Физическото възпитание е процес на организиране на здравословни и познавателни дейности, насочени към развиване на физическа сила и здраве, развиване на хигиенни умения и здравословен начин на живот, издръжливост, издръжливост, смелост, дисциплина.

Трудово образование

Трудовото обучение е процес на включване на учениците в педагогически организирани видове работа с цел прехвърляне на производствен опит върху тях, развиване на трудови умения, трудолюбие и други качества на служителя.

Естетично възпитание - "Светът на красотата"

Естетичното възпитание е процес на формиране на способностите за възприемане и разбиране на красотата в изкуството и живота, развитие на естетически знания и вкусове, развитие на наклонности и способности в областта на изкуството.

В моя клас се развиха традиции, които, както се убедих на практика, ви позволяват да създадете атмосфера на наистина отворена, поверителна комуникация.

Образователни блокове работа

Степен 5

6 клас

7 клас

8 клас

Клас 9

Гражданин-патриот. образован

„Аз съм гражданин на Русия“

1. "Хора по света, изправете се за минута!" 2. "История на отечеството - история на Липецк" (тест)

1. "Линии, изгорени от война" (литературно-музикална композиция 0

2. "Те бяха по двайсет ..." (в памет на войниците-интернати.)

1. „Познавайте и обичайте земята си. Устни манастири и манастири. регион 2. „Афганистан е нашата памет и болка. 35 години въвеждане в експлоатация на OKSV "

1. "Конституцията е законът на живота"

2. "Момичетата преминават през войната" (литературно-музикална композиция)

1. „Улици, чието име става по-топло“ (игра с викторини)

2. "Държавата, в която бих искал да живея."

Морал. образование - "Аз съм човек и личност"

1. "По какви правила живеем?" (Въпросник)

2. „Какво ще ми помогне да се науча?“ (Обучение)

1. "Няма облигации, по-свети от стипендията"

(тест)

2. „Нецензурни изрази и хулигански жестове. Какво е?" (разговор)

1. "Какво е културен човек?"

2. „Важно ли е да имате собствено мнение?!“ (Разговор)

1. "Външен външен вид - вътрешен свят" (спор)

2. "Морални качества, които определят отношението на човека към другите хора. Състрадание."

1. "Съвестта като универсален природен закон и мярка за житейски ценности"

2. "10 заповеди - основата на моралното човечество."

Екологичен образование - "Аз съм отговорен за света около нас"

1. "Грижете се за тези земи, за тези води" 2. "Природата на нашата земя" (разговор)

1. Конкурс на експерти по природа (игра)

2. "Птиците са нашите пернати приятели, не можете да ги обиждате." (KVN)

1. "Чернобилска катастрофа" (урок по памет)

2. "Планетата е болна" (състезание по рисуване)

1. История на възникването и развитието на екологията (разговор)

2. „Цветя в легенди и предания“ (кл. Час с пред.)

1. „Какво? Където? Кога?" (игра на екологичен турнир)

2. Цивилизация - началото на борбата с природата.

Физическо възпитание и здравословен начин на живот - "Здравословен начин на живот"

„Всеки трябва да знае правилата за движение“ (цикъл от разговори)

„Как да се предпазим от грип?“ (Cl. Час с покана на здравен работник)

„Ефектът на кафето, чая, шоколада, газираната вода върху човешкото тяло“

„СПИН е болест на 21 век“ (разговор)

„Да бъдеш здрав означава да живееш в радост“

Трудово образование

„Моята къща - ще подредя нещата в нея“

„За точността“ (разговор)

"Работа в нашия живот" (разговор)

"Ден на Земята". участие в суботници

„Ново време - нови професии“ (кл. Час с през.)

Естетичен. образование - "Светът на красотата"

Пътуване до страната на "Чистите думи"

„За какво е усмивката?“

„Как да стана интересен събеседник“ (разговор, обучение)

"Човекът и творчеството. Страхотни творения на човек-ва"

„Какво е духовното богатство на човек“

Изтеглете в текстов формат

Възпитаване на естетическия вкус на учениците;

Насърчаване на морална култура на поведение на учениците;

Насърчаване на толерантни взаимоотношения между децата;

Развитие на детското творчество и уменията за публично говорене;

Изучаване на жанровете фолклор и народно приложно изкуство;

Връзката на народното изкуство със съвременния живот.

  • Развиване на умения за колективно творчество в групова работа.

Оборудване:

Креда, дъска;

Фрагмент от карикатурата „Принцесата жаба“ и фрагмент от филма „Косчей безсмъртния“ (видеоклип) + проектор с екран + компютър;

Примери за скучни приказки (народни и детски);

Аудио запис на детски народни дети + бек писта на дети;

Матрьошка;

Плейър със слушалки (записана е бек писта от дреболии);

Кошница с Чупа-Чупс.

Столовете в класната стая могат да бъдат поставени в полукръг за уводен разговор, маси в центъра на класната стая са подготвени за групова работа (3 групи).

Раздаване:

Плочи за маси с имена и символи на художници, музиканти и писатели;

Листове хартия и химикалки (моливи) за писане на приказки;

Листове хартия с рими за дребни и прости моливи;

Листове хартия със силуети на кукли за гнездене (дървени празни кукли за гнездене);

Писалки, моливи и цветни моливи, гумички, маркери;

Класен час

1. Организационен момент (1 мин.).

Студентите седят на столове. На черната дъска е темата на класния час: „Към нашия свят по народния път“.

Мотивация за активност.

Добър ден момчета! Днес искам да ви поканя на пътешествие във времето, в миналото на родината ни до произхода на народното изкуство. И нашата пътеводна звезда на това пътуване ще бъде свещта. Сега ще запаля тази свещ и ще бъдем пренесени в старите дни. И наш водач в миналото ще бъде не друг, а самата Василиса Красива.

2. Уводен разговор (2 мин.).

И така, ние сме с вас в древни времена. В онези дни, когато нямаше телевизори, нямаше компютри, нямаше електричество и нямаше книги. А страната ни беше малка държава. И хората в тази държава живееха занаятчии и песни, а речите им бяха мелодични, но не бързаха, като течението на дълбоки низинни реки. И всички те ги наричаха Иванушки и Марюшки.

Днес за урока ще извървим народния път от древни времена до съвременния свят и ще проверим дали ние, жителите на съвременна Русия, не сме пропиляли уменията на нашите предци.

Къде е нашето ръководство?

На екрана се прожектира фрагмент от карикатурата „Принцесата жаба“ (1-ви фрагмент 0:00 - 1:10).

3. Актуализиране на знанията и разговор за устното народно изкуство и приложните изкуства (дреболии, скучни приказки и за руски гнездещи кукли) (12 мин.).

1. Актуализиране на знанията за устното народно изкуство.

Е, преди да имаме време да поздравим, веднага се разделихме. Извинете за Василиса, трябва да я спасим от Кошчей Безсмъртния. И къде трябва да се намери смъртта на Кошчей, той е Безсмъртният?

Децата дават отговор на поставения въпрос, цитирайки руски народни приказки („... смъртта на Кашчей в края на игла, игла в яйце, яйце в патица, патица в заек, заек в сандък, сандък на дъб, дъб ...“)

Точно така, момчета, но нека младоженецът на Василиса Красивата - Иван Царевич, се погрижи за това и ние сами ще тръгнем на пътешествие. Всъщност в древността не стигахме дълго за това, само докато свещта гореше.

Момчета, какъв вид народно изкуство си спомнихме с вас? Точно така, за приказка. Хората сглобяват различни приказки: вълшебни, за животни и ежедневни. Но имаше и приказки - скучни. Познавате ли ги?

Слушай ги:

Имало едно време караси
Така приказката започна.
Имало едно време две бърбо,
Това е половината от приказките.
Имало едно време три гъски
Това е цялата история.

Имало едно време кран
Той сложи куп сенз -
Не трябва ли да го кажа отново от края?

Кога мислите, че им е казано? Точно така, когато не искаха да кажат нищо.

2. Актуализиране на знанията за народните песни.

Озовахме се на селския площад.

Какво видяхте и чухте на площада в селото? Нали. И епопеята, и песнопенията, и дребните са все малки фолклорни жанрове. И кой знае какво са дреболии и защо руските хора са ги изпълнявали?

Децата дават отговор на този въпрос.

Разбира се, това са малки народни песни, пълни със забавление и ентусиазъм. Те ги изпълняваха бързо, често подреждайки думите. Оттук и името - дреболии. И те ги пяха, за да се надсмеят над себе си и да се забавляват.

Чуйте дребните неща на нашите прабаби:

Като на нашата поляна
Комар ухапа бълха.
Кълвач седи на бреза
Умира от смях.

Маша обича да се облича
Да, той не обича да се мие.
Въпреки че лицето й е красиво
Но тя е хленчеща и мързелива.

3. Актуализиране на знанията за приложните изкуства.

През дългите зимни вечери хората обичаха да се занимават. Какви видове народни изкуства и занаяти познавате?

Нали. Дантела, рисуване и дърворезба, бродерия и плетене бяха скъпи за руската душа. Но играчките бяха най-интересни за децата. И днес, нека помислим за една играчка, която не е толкова стара. Тя е на малко повече от 100 години. Познайте коя играчка искам да запомня?

Различни приятелки са наблизо
Но те си приличат.
Всички седят един в друг,
И само една играчка.
(Матрьошка)

Покажете матрьошката в сглобена и разглобена форма.

Първата матрьошка е направена в Москва. Тя е родена под маската на тийнейджърка, облечена в зелено яке и сарафан. Тя държеше петел в ръцете си и се усмихваше. Скицата на матрьошката е нарисувана от художника Сергей Василиевич Малютин и я кръщава Матрьона. Всъщност Матрьона се оказа не толкова простачка. Куклата се отвори и в нея намериха малката сестра Матрьошка. В това - следващото.

След това вървеше момче със светла глава в червена риза, последното се появи. Общо в първата матрьошка имаше 8 кукли. Играчката е обичана както от деца, така и от възрастни.

Новостта е изпратена на световното изложение в Париж. Гости и търговци от различни страни също бяха очаровани от руската многоместна кукла.

Поръчки за големи партиди кукли за гнездене бяха изпратени в Москва. И днес руските кукли за гнездене са желан гост във всеки дом. Географията на нейната резиденция обхваща много страни по света.

О, момчета, вижте, нашата свещ е почти изгоряла, което означава, че е време да се върнем в съвременния свят. И как се справя Василиса? Успя ли Иван Царевич да победи Кошчей Безсмъртния и да намери годеника си?

На екрана се прожектира фрагмент от карикатурата „Принцесата жаба“ (трети фрагмент 3:55 - 4:10).

Какво нещастие, намерих го, но не мога да разочаровам. Нека да му помогнем.

За целта ще се опитаме да вдъхнем съвременен живот на народното изкуство и да разочароваме Василиса Красивата.

4. Творческа работилница (15 мин).

Има ли сред вас художници, поети и писатели? Придвижете се до масите според вашите желания.

Сега всяка група ще създаде свой собствен модерен шедьовър.

Писателите ще измислят и записват скучни приказки (на масата са подготвени листове хартия и химикалки),

Авторите на песни ще измислят детайли за дадените рими (на масата се приготвят листове с готови рими от съвременни думи и химикалки),

Художниците ще измислят картина за модерна кукла за гнездене (на масата се приготвят листове със силуети на кукли за гнездене, цветни моливи, флумастери).

Но първо, нека си припомним правилата за работа в групи:

Учениците, използвайки съвременни думи, сюжети, визуални елементи, работят за създаване на групови творби.

5. Обобщаване на резултатите от урока (10 мин.).

Слушане на измислени дреболии, разглеждане на скици на кукли за гнездене, четене на скучни приказки (не забравяйте да наблегнете на съвременните елементи).

Момчета, интересно ли ви беше да се занимавате с народно изкуство?

Живи ли са приложните изкуства и фолклорът в съвременния свят?

Така че нека запазим и увеличим креативността на нашите предци!

А какво ще кажете за Василиса Красивата?

На екрана се прожектира фрагмент от карикатурата „Принцесата на жабата“ (4-ти фрагмент 4:10 - 5:13).

Вижте, тя оживява, цялото царство Косчеево оживява.

И в края на класния час, според народната традиция, можете да почерпите децата със сладки колобки, само в съвременен вариант (Chupa-chups).

Инсцениран час на класа. Тема: Чудесата на народното изкуство

предназначение: да формира естетически вкус у децата чрез запознаване с народни занаяти и руски народни песни.

Оборудване: Димково, Абашев, Богородск, Филимонов играчки; цветно оформен плакат с името на часа на класа (на дъската), балалайка, кутия (сандък).

Ход на урока

Децата в руски народни носии влизат в класа под съпровода на руската народна музика. Те сядат.

Водещ. Не е ли толкова красиво! Колко различни играчки. Страната ни е богата на талантливи хора, които създават такива удивителни неща. Тези хора са народни майстори. От дърво, глина, желязо и кости те са създали и продължават да създават истински чудеса. Занаятчиите са създали толкова много играчки и ястия, че са решили да ги продадат на всеки, който иска. Много красиви неща се продаваха на панаири, които бяха шумни, весели народни празници. Отидохме при тях не само да продаваме или купуваме, но и просто да се възхищаваме на произведенията на народните майстори, да гледаме весело представление на скитащи буфони-буфони.

Децата започват кръгъл танц „Ах, улица, широка улица“. Влизат шутовете, показват народни играчки: любовницата на Димково, козата Абашевски - и извикват:

Ай да кукла, ах да Малаша,

Нечувано чудо!

Безпрецедентно чудо!

Играчката е чудо!

Умна, красива!

Добре ли е да купувате?

Мога да призная!

Водещ. И ето какво купи нашата Иванушка на панаира.

Децата поставят песента "Къде си била, Иванушка?"

Водещ. На панаирите често се пускаше музика, например това ...

Децата изпълняват „Месецът грее“.

Лидер (взема балалайката). Момчета, колко знаят как се нарича този инструмент?

Деца. Балалайка!

Буфон.

Правилно!

Балалайчка-играня,

Весела певица

Просто сте подредени -

Изрязани от дъски,

Три струни и три ъгъла -

Това е всичко.

В прозореца се появява магданоз.

Магданоз. Здравейте момчета!

Разпозна ли ме?

Аз съм забавна играчка

И аз се казвам ...

Деца. Магданоз!

Магданоз.

Точно така, Петрушка!

Аз съм най-забавният човек на света

За това деца като мен.

Не съм дошъл сам при теб,

Доведох приятелите си.

Къде са те?

И не на пейката,

И не под пейката.

Вероятно са избягали на панаира.

Водещ. Не се притеснявай, Петрушка, те са тук отдавна и са в тази кутия.

Магданоз. Искам да ги запозная с момчетата.

Водещ. С кого да започнем?

Изважда от багажника димковската играчка „Турция“.

Първи четец.

Ето една умна пуйка,

Той е толкова добре,

Голяма пуйка

Всички страни са боядисани

Той изненада всички с тоалета си

Важно разпери криле.

Виж, гъста опашка

Моята съвсем не е проста.

Втори четец.

Като слънчево цвете

Висока мида

Червена боя на мъка

Като кралска корона.

Пуйката е цветно красива

Той е помпозен, горд

Гледа отгоре наоколо

Важната птица е пуйката.

След това водещият изважда играчката „Водоносител“.

Трети четец.

За студена вода

Браво водоноска

Плува като лебед

Кофите са червени

На игото, бавно.

Вижте колко добре

Това красиво момиче:

Плътна черна плитка

Алените бузи горят

Удивително облекло,

Кокошникът седи гордо!

Водоносецът е толкова красив

Плува като лебед

Пее тиха песен.

Водещият предоставя кратка информация за играчката Димково.

Магданоз. И сега момчетата ги оставят да познаят кой е дошъл на гости.

Различните приятелки са високи

Но те си приличат

Всички седят един в друг,

И само една играчка.

Деца. Матрьошка.

Буфон. Знам поезия за гнездене на кукли.

Всички те са гнездещи кукли

Всички са сладки.

Всички с алени бузи

Под пъстри кърпички.

Умен, красив,

Малко като мен.

Магданоз. Също така, момчета, доведох със себе си стар приятел. Познайте кой е той?

Нито в жегата, нито в студа

Не сваля кожуха си.

Лятото е разходка

А през зимата спи, почива.

Деца. Мечка!

Магданоз. Браво, познахте!

Водещ (показва играчката "Мечка"), Но това не е проста мечка. Направен е от майстори от село Богородское. В това село майстори изрязват играчки от дърво.

Магданоз. Правят мечки, лисици, коне, птици.

Буфон. Можете да играете с тях: пилета хапят, щука трепери, ковачи чукат. Убедени ли сте какви изобретатели са майсторите в Богородск?! С помощта на въжета дъските карат животните да се движат. И тези животни не са зли, защото са направени от добрите ръце на майстори.

Децата изпълняват песента "In the Smithy". Чува се свирка.

Водещ. О, какъв е този звук?

Магданоз. Това са моите приятели. Омръзнало им е да лежат в кутия, затова искат почивка.

Водещ. Сега, сега, чакай! Ние ще ви освободим.

Изважда кънки от кутията.

Буфон. Това са двама братя - коня Огоньок от село Филимоново, коня Димок от село Димково. Момчета, от какво са направени тези кънки?

Деца. От глина!

Водещ. Нали. Момчета, вижте, това просто хоби кон ли е?

Деца. Фея.

Водещ. Защо прилича на приказка?

Децата отговарят.

Водещ. Димковският кон е необичаен, приказен, защото е украсен с ярък модел.

Магданоз. Конете винаги са помагали на хората.

Водещ. Древна легенда разказва, че всяка пролет прекрасни коне със сребърни гриви и златни опашки изнасят колесница до небето. Слънцето донесе на хората топлина, реколта, поради което на играчките Димково и Филимонов се появиха ярки кръгове и ивици.

Магданоз. Те приличат на слънцето и неговите лъчи.

Буфон.

Нахлувай, нахлувай!

Купувайте, купувайте!

Купете играчки -

Водоноси и малки животни!

Вижте колко жив

Тук също има смел кон!

Магданоз.

Идва пролет, идва червено!

Подсвирват патици

Петелът подсвирква,

Нищо чудно, че пролетният празник.

Буфон.

О, играчки и хора,

Станете кръгъл танц.

Ще продължим празника

Ще пеем и танцуваме.

Звучи любимата руска народна мелодия.

Буфон.

Под брези на ливади

Изтичайте, петли,

Червени обеци,

Зелени ботуши

Вашите са много добри!

Забавлявай се!

Четвъртият читател.

И ето го славеят Курск.

Не яде, не пие

Пее целият век.

Не дава почивка на никого.

Пети четец.

Гъби, тестиси,

Ковчези, птици,

Оръдия, кукли за гнездене,

Рисувани лъжици,

И тук е гъбата гъба.

Полковник над гъбите!

Шести четец.

Рогати кози,

Кози

Очакваме ви на пистата

Омесете краката си!

Магданоз.

Страните са стръмни

Златни уши,

Шапка с волан,

На гърба е Йегорка.

Буфон.

Сянка-сянка - пот!

Ще танцуваме цял ден!

Играйте по-силно балалайки

Станете в кръгъл танц, зайчета!

Седми четец.

О, люли, о, люли!

Конете са отишли \u200b\u200bна поляната!

Конете са дръзки,

Горд, лихвен!

О, кафяви мечки,

Защо си мрачен?

Забравихме ли да ви се обадим?

Излезте да танцувате!

Буфон.

Едно две три четири!

Кръгът е по-тесен, кръгът е по-широк!

Пръст и пета

Танцувайте на клякане по-весело!

Завийте наляво - завийте надясно

Усмихвайте се по-забавно!

Всички деца танцуват с играчки.

О, вие, скъпи гости!

Имаме рисувани играчки

Весела и светла

И ето нашите подаръци!

Върнете се при нас,

Винаги се радваме на гостите

Време е да се разделим.

Деца. Сбогом, сбогом!

Децата оставят на руска народна мелодия.