Конспект на урока диференциация gk. Тема: диференциация на съгласни gk. Какво остава на масата след нарязан хляб

Конспект на часовете по логопедия за деца от 1-ви клас с DPD

Тема: Разграничаване на звуците на g-k в срички и думи
Описание: Предлагам ви резюме на урока по корекционна работа за деца на 6 - 7 години с DPD. Този конспект е насочен към знания и идеи за заобикалящия ги свят, към развитие на речта, което предполага притежание на обширен речник, основите на граматичната структура на речта.

Цели. За консолидиране на правилното произношение на звуците g, k, възможността за извършване на звуков анализ на думи.

Демонстрационен материал. Топка.

Раздаване. Поръчайте писма.

Ход на урока

Организиращо време.
Логопед прави загадка за деца:
Яжте червей, пийте малко вода;
Ще потърся трохи за хляб,
И тогава ще сложа тестис-
Ще лекувам децата.
(Кокошка)

Главна част
Характеристика на звуците k, g.
- Какъв е първият звук в думата пиле? (Звук към.)
- Коя буква обозначава звука k? (Писмо К.)
- Намерете буквата К в касата.

Какъв друг звук представлява тази буква? (Звук ky.)
- Сравнете звуците k и ky. (При произнасяне на звук - езикът е „натрупан“. Звукът k е твърд, звукът k е мек.)
- Познайте загадката:

Дрехите са бели, а краката
Обута в червени ботуши.
Те ще излязат от модата - това е проблемът!
Той никога няма да ги свали.
(Гъска)

Кой е първият звук в думата гъска? (Звук на Г.)
- Намерете буквата G в касата.
- Какъв друг звук означава буквата G? (Звук r.)
- Сравнете звуците z и z.
- Как звуците на r и k са подобни? (Когато ги произнася, устните не променят позицията си.)
- Каква е разликата? (При произнасяне на звука r шията „трепери“, когато произнася звук към врата „не трепери“.)

Упражнение за игра „Повторете, не грешете“
Логопедът произнася вериги от срички и приканва децата да ги повтарят: ха - ха - ка - ха; ки - ке - ге - кьо; гю - ги - ги - к - гьо; ку - гу - гу - ку - гу.

Игра "Промяна на думата"
Логопедът произнася думи със звук k и на свой ред хвърля топката на децата. Те заместват звука k със звука z и хвърлят топката назад.
Думи: ухо (глас), калина (Галина), кости (гости), кора (планина) и др.
Тогава логопедът произнася думи със звук g, а децата го заменят с k.
Думи: игра (хайвер), ъгъл (убождане), гол (брой) и др.

Физическо възпитание
Играта "Кой как се движи?"
Логопед, за да покаже на децата как се движат птиците (пилета, петли, пуйки се разхождат по земята; патици, гъски се разхождат по земята и плуват във водата).

Игра "Ледчета"
На дъската се рисуват дълги и къси ледени висулки. Дългите ледени висулки имат големи букви, късите - малки букви. Логопед кани децата първо да съставят дума от букви в дълги ледени висулки, след това в кратки. (Пиле, гъска.)

Игра "Пренаредете сричките, така че да получите дума"

Логопедът произнася думите, като пренарежда сричките в тях. Децата трябва да познаят каква е думата и да я назоват.
Думи: ка - дюш - ин (пуйка), ту - шок - пе (петел), ле - мацка - нок (пиле).

Работете на дъската
Четене на дума по цифри (пиле).
Звуков анализ на думата глава.

Обобщение на урока
Логопедът обобщава научения материал в урока.

ДИФЕРЕНЦИАЦИЯ ПО ГК.

Цели:

    Да формира у учениците способността да различават съгласни Г-К;

    Развитие на фонематичното възприятие;

    Развитие и усъвършенстване на граматичната структура;

    Развитието на кохерентна реч.

Оборудване: сричкова таблица, таблици за мнемонична рецепция, таблица с обърнати думи, картички с текста на приказката „Как да готвя компот“.

Ходът на урока.

    Организиращо време.

    Повторение на предадения материал. С какви съгласни работихте в последния урок? Спомнете си какви са приликите и разликите в артикулацията на тези звуци, наречете гласна съгласна, беззвучна.

Игра "Намери" допълнителната "дума".

Сега ще произнасям думи със звук Б, а вие трябва да намерите „допълнителната“ дума.

ЛЕВ, ПЛОВ, БОЛ. ВАЗА, ВЪЛК

Каква е „допълнителната“ дума? Защо?

Със звука „F“.

ПРЕСТАЛИЦА, ПРОЛЕТ, ФЛАГ. FIKUS, РИЗА.

Каква е „допълнителната“ дума?

    Запознаване с нов материал.

    Отгатване на гатанки, извличане на звуци от думи.

Дървен материал се носи по реката.

О, и това е бесно.

Тези, които са влезли в реката.

Носът ще отхапе ... (КРОКОДИЛ).

Изберете първия звук от думата КРОКОДИЛ.

Какъв звук е, гласна или съгласна?

Изсъхна на горещото слънце

И се чупи от шушулките ... (ГРАХ).

Извлечете първия звук от думата.

Звукова характеристика (съгласна, озвучена).

    Изясняване на артикулациите на звуците, установяване на прилики и разлики.

    Сравнение на звуците с графичното им представяне.

Пред нас е буквата G Кой може да лети,

Стои като покер. Носи ли клонче в клюна си?

    Диференциация G-K.

и) Диференциация G-K в срички.

1) Прочетете сричките, написани на масата:

CA

GA

CO

ОТИВАМ

KU

GU

KY

GY

KE

GE

Кю

HJ

KI

GI

EP

Здравей

AKA

ASU

АКИ

AKI

AGI

АКЯ

2) Слушайте сричките, запишете началната буква на всяка дума.

KA, GU, GY, KI, GI, KO, GO, KYO, KYA, KRA.

KRO, GRA. GRE, KRI, KRE, GRE, GRE.

3) Слушайте и запомнете редовете на сричките, повтаряйте ги в същата последователност.

GA-KA-GA KA-GA-KA GO-KO-GO KO-GO-KO KU-GU-KU

б)Диференциация GK с думи.

1) Работа с обърнати думи. Прочетете думите отляво надясно и след това обратно.

Какво стана?

KOMOC

КОЗАК

Котката се влачи от патиците

ИЗГОРЕТЕ КРОТА.

2) Отгатване на загадки, записване на думи-отговори в различни колони, с различни пасти.

Лист хартия сутрин В двора има суматоха:

Те ни носят в апартамента, граховете падат от небето,

На един такъв лист Нина изяде шест граха,

Много различни новини (НОВОСТ). Сега тя има ангина (GRAD).

Кутията танцува на колене. Под цветна шапка съм.

Пее, после плаче горчиво (ХАРМОНИЯ). Стоя сам на крака си

Имам много навици

[Детето е увито в сто памперса. Винаги играя на криеница.

(ЗЕЛЕ). (ГЪБА).

Нито звяр, нито птица, зъл като вълк,

Чорап като игла за плетене, Изгаря като горчица!

Мухи - писъци, какво чудо?

Ще седне - мълчи (KOMAR). Същото ... (КРЕНИ).

На поляната живее цигулар

Той носи фрак и ходи в галоп (МЕЧАТА).

3) Сравнете “двойка думи по звук и значение. На какви звуци звучат тези думи?

Направете изречение устно с всяка дума.

ГОСТИ-КОСТИ С ПЪЛНА КОРА

4) Предупредителна диктовка. Логопедът рисува схеми с думи на дъската, пише над съответната думаписмо D или K. След като учениците напишат диктовка, те я проверяват с помощта на схемите, дадени на дъската.

ОСНОВНИ, НАТОВАРВАНЕ, ВЪЖЕ, НАГРЕВАТЕЛ, ГЕОГРАФИЯ, КОЛИЧКА, ДЪЛБОКО, ГОСТИ, ФУКОВЕ, МАСЛО.

в)Диференциация на G-K в изречения.

Направете изречения от тези думи, като ги промените по значение.

Гризайте, под, кост, кучета, веранда.

Тя се стопляше, в продължение на една година, слънцето.

Колективни фермери, в, стек, сено, купа сено.

Пътят е осеян с камъчета.

Отдолу, огънати от сняг, клони, храсти и дървета.

Прочетете изреченията, намерете основните членове на изречението.

д) Диференциация на G-K в кохерентна реч.

Прочети историята.

"Как да готвя компот"

В същия двор живееха котка, коза, пиле, крава и заек. Един ден котка излезе на двора и извика:

"Слушайте всички, четох, в стара книга, как се готви компот?"

"Е, как можеш да го сготвиш?"

„Донеси на всички най-вкусното, останалото - за мен“ Цялата компания отиде да търси всичко най-вкусно, а междувременно котката запали огън и закачи котел с вода над него. Козелът дойде пръв и донесе пънчето от зеле. Тогава дойде пиле и донесе пет зърна царевица. Кравата донесе кори от диня, заек от детелина, а самият котарак извади парче наденица от джоба си. Когато водата завря, котката хвърли пънчето, корите, царевицата, детелината и колбаса в казана и го затвори с капак. След известно време той удари камбаната:

"Готов? Яжте за здравето си? "

Приятели са опитали, плюят:

„Вика ли се компот? Да се \u200b\u200bизядеш? "

„Защо се получи толкова безвкусно“, мрачно се отрази котката.

Въпроси:

Защо мислите, че котката не е успяла в компот?

Когато четете текста, коя буква най-често намирате K или G?

Отговорете на въпросите относно съдържанието на приказката:

    Кой живееше на двора?

    Какво каза котката на приятели?

    Какво донесоха животните на котката за компот?

    Харесаха ли приятелите на котката ви?

Сега преразкажете съдържанието на приказката.

    Обобщение на урока ... Какво научихте в клас?

Олга Шестерикова
Конспект на фронтален логопедичен урок на тема „Диференциация на звуците [G] - [K]“

Предназначение: диференциация на звуци [k] - [g] чрез глас-глухота и букви K G при четене и писане

Задачи:

Научете се да разграничавате звуците [к], [кь] - [г], [гь] чрез озвучаване - безгласие в срички, думи и изречения и буквите К - Г при четене и писане;

Подобрете анализа и синтеза на звука, тренирайте способността да определяте позицията на дадените звуци в думи;

Поправете правилата за писане на сдвоени гласни и беззвучни съгласни в края на дума,

Подобрете способността за корелация на звука и буквата;

Продължавайте да преподавате правилното използване на неизменяеми думи в речта;

Продължете да преподавате анализ на звукови букви;

Подобряване на последователната реч на децата;

Развиване на артикулационни двигателни умения, просодични елементи на речта;

Подобряване на когнитивните процеси: зрително и слухово възприятие, памет, мислене, логика;

Да се \u200b\u200bразвият общи и фини двигателни умения, графо-двигателни умения, координация на речта с движение;

Да възпитава у децата желанието за сътрудничество, инициативност, интерес към преподаване на грамотност.

Игра "Ръкостискане"

Логопед: В страната на съгласните

Голяма суматоха

Кралят е тъжен на сутринта

Въздиша: „О, да, о.“

Царят ни кани

Посетете замъка си

Помогнете му да нареди

Да възстанови страната.

Децата вървят по пътеките и сядат.

(Съобщение на темата на урока).

Логопед: Тук портата се отваря, приключението започва.

(Логопед поставя двама клоуни на магнитна дъска).

Двама братя живеят в страната

Глух и звънлив звук

Може да бъде много трудно

Можете да ги различите по слух.

Тези братя един върху друг

Толкова са подобни

Какво е глухо къде? Къде е озвученият?

Царят не може да разбере.

Логопед: Помислете за снимките. Какво е нарисувано върху топките на клоуна вляво? (кран, котка, четки, кит) С какви звуци започват тези думи? (От съгласни k, k).

Какво е нарисувано върху топките на клоуна вдясно? (китара, гъска, круша, тежест). С какви звуци започват тези думи? (Със съгласни r, r).

Логопед: Какви звуци кралят не може да различи? ([k], [kb] - [z], [zb]).

Сравнение на звуци [k], [kb] - [r], [rb],

Логопед: Кажете звука [g]. Първо силно, а после шепнешком.

Логопед:В какъв звук се е превърнал звукът [g]?

Нека да обясним на царя как се е случило?

(Подобно на звука [z]).

По какво звуците [k], [ky] се различават от звуците [g], [gb]?

Деца: Звуците k, k са глухи, произнасят се без глас, а звуците [г], [гь] се озвучават.

Логопед: Как да проверя дали звуците [г], [гь] се озвучават?

Деца: Трябва да сложите ръка на гърлото си и да издадете звук.

Ако врата трепери

Така звъненето звучи.

Логопед: Ние с теб се озовахме в градината на двореца. Тук има много иглолистни и храсти. Как се нарича плодът от иглолистно дърво? (Конус). Вземете удар, нека масажираме ръцете си.

Децата търкалят подутината между дланите си, казвайки:

До бор, до ела, до елха

Много остри игли.

Но дори по-силна от смърчовата гора,

Хвойната ще ни убоде.

Логопед: Слушайте фразата и ми кажете с коя дума се крие тъпият и звучен звук. Дървото има щифтове.

Деца: Звуците [k] и [g] са скрити в иглите с думи.

D / I "Определете мястото на звука в думата" [k], [ky] - [g], [gb].

Кралят има вълшебно дърво в градината. На него обичат да почиват различни птици. Но братята-клоуни бяха толкова палави, че птиците пърхаха от излюпените клони и сега не знаят на кой да седнат.

Логопед: Помислете за схеми на думи.

(Диаграмите показват мястото на звуците [k], [kb], [r], [rb].

Логопед: Според схемата определете на кой клон ще седят птиците (лястовица, кръстосана билка, чинка, снегир, гълъб, папагал).

Деца: Гълъбът ще седне на горния ляв клон, тъй като в началото на думата се чува звучен звук g.

D / И "Кажи ми дума"

Палавите братя са объркали царя. Помогнете му да разбере за какво става въпрос.

Днес ни посетиха (гости). - В купата на кучето (кости).

Тук е висока (планина). - бреза има (кора).

Плува в морето (кит). - И той води туристи (водач).

Логопед: Момчета, кажете ми кой е водачът?

(Ръководството е човек, който придружава туристите и им разказва за забележителностите.)

Логопед:Сега аз ще бъда ваш водач, ще изследваме кралския замък.

Гимнастика с пръсти

Вървим по стъпалата със средния и показалеца на дясната ръка

Спомняме си всичко наоколо: „ходят“ по свитите пръсти на лявата страна

В кралския замък пръстите на двете ръце са свързани.

Остри арки. подложки, дланите не се докосват

А колоните са тънки, ръцете са стиснати в юмруци

Фронтоните са триъгълни. Пръсти, сгънати в триъгълник

Всички дървета отгоре - лявата ръка свита в юмрук

Шпил на остър покрив. Дясната длан е притисната към юмрука.

Физическа минута в кръг

Малките деца с бял облак се държат за ръце, образувайки тесен кръг

Станахте над покрива, вдигнете ръцете над главата си

Облакът се втурна да издърпа ръце нагоре; гладка

По-високо, по-високо, по-високо люлеещи се ръце от едната страна на другата

Вятърът е облак Ръцете описват през страните надолу

Закачен на обрата. голям кръг и ги пропуснете;

Облакът се обърна, за да вземе ръце и направи широк кръг.

В гръмотевичен облак.

Логопед: Момчета, нека да духаме, за да разсеем гръмотевичния облак.

Дихателно упражнение "Вятър"

Извличаме въздух с носа си,

Ние не повдигаме раменете си.

Бузите не се надуват

Въздухът се издишва.

Игра на открито "Живи срички"

Децата имат на гърдите си цветни чинии с различни геометрични фигури. На таблетите се изписват срички. Деца маршируват през групата, разпръсквайки се под музиката. Веднага след като музиката заглъхне, децата трябва да се обединят в групи според цвета и формата на знаците. Тогава децата трябва да стоят в такъв ред, за да направят думите (кактус, галка, пулове, шах, макара, ботуши, тръстика, оръдие, меч, котка, куче, мишка)

Отново хубаво време

Сричките излязоха на разходка.

Музиката едва утихва

Събрани в думи.

Трябва да станете правилно.

Изучаване на правилата за писане на съгласна в края на дума.

Логопед: Момчета, царят е объркан. Палавите клоуни скриха буквите g - k от имената на картините. Нека напомним на царя как може да провери коя буква да напише. (Децата четат стихотворение, логопед слага картини на магнитно табло).

В края на дума, звучен звук

Той се прави на брат.

Звучи почти безшумно

Тоест е зашеметен.

Да пиша правилно

Трябва да проверим писмото.

Ти, приятелю, не се прозявай

Сменете думата смело:

Мак върху макове, поляна - ливади.

Винаги ще бъдете грамотни.

Упражнение "Напиши писмо"

Нека помогнем на царя да избере правилните букви.

Пай - пайове, паяк - паяци, ботуши - ботуши, вълк - вълци.

Какво има на снимката? (стек, купа сено).

Каква буква трябва да се добави в края на дума? (Буква g)

Как да проверите? (Необходимо е да смените думата. Една купа сено, две сено) и т.н.

Логопед: Сега нека затворим очите си.

И обратно към градината от приказката.

Спомнете си къде посетихме, какво направихме? (Посетихме града на съгласните. Помогнахме на царя да различи звуците k и z, ki и z.

Свързани публикации:

Разграничаване на звуците [S] - [W]. Писмо Ш. Обобщение на логопедичните часове в подготвителната група СХЕМА НА ЛОГОПЕДИЧЕН УРОК В ТЕМАТА ЗА ПОДГОТОВКА НА ГРУПА: Диференциация на звуците [S] - [W]. Писмо W. ЦЕЛИ: Укрепване на артикулационните мускули.

Конспект на урок по фронтална логопедия в подготвителната група „диференциация и автоматизация на звуците Zh-Z“. ТЕМА: Диференциация и автоматизация на звуците Zh-Z. Предназначение: 1. Правилно произношение и различаване на звуците Zh-Z. 2. Упражнение в употреба.

Конспект на часовете по фронтална логопедия в подготвителната група. Тема: Разграничаване на звуците [b] и [bb] Цел: Да научи децата да различават звуците [b] и [b] в срички и думи. Цели: 1. Да се \u200b\u200bразвие способността да се различават и различават звуци [b] и [b] на ухо;

Ход на урока: 1. Организационен момент. Децата влизат в залата. Fizminutka "Изобретен от някой ..." Изобретен от някой просто и разумно При среща, поздравете:.

Тема: Диференциация K-G (Урок - презентация)

Цел: Да затвърди способността на децата да различават звуци k, g в думи, изречения;
Подобряване на умението за анализ и синтез на звука;
Укрепване на умението за писане на предложения;
Вдъхнете любов към четенето;
Развийте внимание, мислене.
Оборудване: компютър, мултимедийно устройство, интерактивна дъска, карти, числови редове, букви k, g, моливи

Урок - презентация "K-G диференциация"

По време на занятията

1. Организационен момент

Продължете поредица от думи, които се отнасят до едно обобщение
боровинки, ягоди, цариградско грозде ......
молив, учебник, компаси ……… ..
гладиол, мак, лайка ……………
ботуши, филцови ботуши, маратонки ……… ..

2. Комуникация на темата на урока. Слайд номер 2

Л. - Погледнете внимателно снимките, дайте им име
Г. - кактус, камбана
Л. - Момчета, какво е общото между тези думи?
Г. Тези думи започват със звука k.
Л. - Назовете двойката за този звук
Г. - За звук k звук на пара r
Л. - Точно така, момчета.
Л. Кой предположи какви звуци ще изучаваме днес?
Д. Ще изучаваме звуковете k, g
Л. Точно така, ще се научим да различаваме звуците k-g

2. Артикулационна гимнастика.
Л.-Момчета, за да произнасяте правилно всички звуци, нека направим няколко упражнения за езика
- "Вкусно сладко"
- "Часа"
- "Кон"
- "Люлка"
Л. - Браво, езиците ви свършиха добра работа



3. Четене на езикови усуквания. Слайд номер 3
Характеристика на звуците. Прилики и разлики в звуците.

Натруфен меденки, а на пътя - кутии.
Натруфен човек беше изненадан и се търкаля в кутия.

Л. - Момчета, прочетете езика
Л. - Момчета, отидете до дъската и подчертайте буквите k, g
Л. - Да кажем звука към
Л. - Дайте характеристика на звука на.
Г. - Звук към съгласна, твърд, беззвучен
Л. - Да кажем звука ж
Л. - Характеризирайте звука ж
Г. - Звукът g е съгласна, твърда. Озвучен
Л. - По какво звуците се различават помежду си?
Г. - Звукът е озвучен, звукът е глух
Л. - Как звуците са подобни?
Г. - Звуците k, g са съгласни, твърди.

3. Угаждане по силуета на предмети (карти) слайд номер 4

Л. - Момчета, обиколете контура на картините, чиито имена включват звука към
Г. - ябълка, тениска, чанта, снежен човек
Л. - Браво.

4. Игра "Покажи буквата"

Л. - Ще говоря много думи и ако чуете, покажете буквата k Китара, кукла, акула, гъба, паяк, гном, нокти, марка, банка, мишка
Л. - Назовете думи със звука r
Г. - китара, гном, гъба
Л. - Сега назовете думите със звука на
Г. - кукла, акула, паяк
Л. - Браво

5. Работа с числови серии

Л. - Поставете редовете с числа пред вас.
Аз ще кажа думата, а вие трябва да кажете какъв е звукът.
Л. - В думата гъба какъв е звукът на g
Г. Първо звук g
L. - акула
Д. В думата акула звукът към секундата
Л. Паяк
Г. - В думата паяк звукът към четвъртия
L. - нокти
- В думата нокти звукът g е първият

6. Добавете имената на слайдовете с картинки № 5, 6

Л. - Момчета, поставете липсващите букви
D.- книга
Г. -кръгове
Г. - зеле
D.- тиква
D.- царевица
Г. - гном
Л. - Браво. Момчета!

7. Физически минути

Чукаме с чук (те чукат с юмруци един срещу друг)
Искаме да построим нова къща.
Кой ще живее в къщата? (упражнение "Къща")
Кой ще бъде приятел с нас "(стискане и разхлабване на пръсти)
- Момичета и момчета, малки пръсти! (упражнение „Пръстите поздравяват“)

8. Игра "Сричково лото"

Л. - Аз казвам началото на една дума, а вие я продължете.
L. Началото на думата ха
Г. - вестник, газела, усойница
Л. - Началото на думата ка
Г. - намотка, каша, рисуване
Л. - Началото на думата гу
Г. - Гъски, рог, устни
Л. - Началото на думата ку
Г. - пиле, куб

7. Отгатване на загадки
Под бора край пътеката
Кой стои сред тревата?
Има крак, но няма ботуши,
Има шапка - няма глава. (гъба) слайд номер 8

Тази нервна птица,
Едноцветен с бреза:
Верешуня, бяла страна,
И името й е ... .. (четиридесет) слайд номер 9

Многоцветен рокер
Висеше над реката. (дъга) слайд номер 10

Сутрин лист хартия
Те ни носят до апартамента
На един такъв лист
Много различни новини. (вестник) слайд номер 11

Космати, зелени,
Тя се крие в листата.
Въпреки че има много крака
Тя все още не може да тича. (гъсеница) слайд номер 12

Наткет, плюй
Сяда и чака плячка. (паяк) слайд номер 13

9. Анализ на думи

Л. - Назовете отговорите
Л. - Назовете най-кратката дума.
Г. - Най-кратките думи са гъска, паяк
Л. - Назовете най-дългата дума.
Г. - Най-дългата дума е гъсеница
Л. - Колко звука има в думата паяк?
- В думата паяк има 4 звука
Л. - Назовете звуковете по ред
D. - p, a, y, k
Назовете гласните в тази дума.
Г. - В тази дума гласните а, у
Л. - Кои са съгласните?
Г. - Съгласни звукове n, k

Г. - В тази дума има 2 срички
Л. - Защо?
Г. - Тъй като в думата a, y има 2 гласни звука.
Л. Назовете гласните звуци в думата гъсеница
Г. - В думата гъсеница гласните са y, e и, a
Л. - Колко срички има в тази дума?
Г. - В тази дума има 4 срички.
Л. - Защо?
Г. - Защото има 4 гласни звука.
Л. - Назовете думите, в които се чуват само твърди съгласни.
Г. - Твърдите съгласни се чуват в думите четиридесет, дъга, паяк
Л. - Колко звука има в думата четиридесет?
Г. - В думата има четиридесет и шест звука

10. Съставяне на изречения с дума - отговори.

Л. - Направете изречения с всякакви думи - отговори.
Г. - Гъба израсна край пътя.
Г. - Видях дъга.
Г. - Момчето нарисува паяк.

11. Съставяне на фрази.

Л. Прочетете думите в лявата колона
Хармонично
Град
Каша
Л. - Прочетете думите в дясната колона.
Г. - лабиален
Красив
Елда
Л. - Използвайки тези думи, измислете фрази, но бъдете внимателни.
Л. Какво друго според вас трябва да се направи?
Г. - Приятели с думи
Л. - Прочетете получените фрази
Д. Хармоника, красив град, елда каша.
Л. Браво.

12. Обобщение на урока.

Л. - Какви звуци се научихме да различаваме?
Г. - Научихме се да различаваме звуци k, g
Л. - Браво, момчета. Бях много доволен да работя с вас.
Л. - Сбогом. Урокът приключи.

Предназначение: затвърждаване на знания за звуците и буквите Г-К.

Задачи:

Образователна

  • разграничаване на звуци Г-К по ухо, при произношение и при писане на срички, думи;
  • консолидиране на артикулационни модели на звуци Г-К;
  • диференциация на звуците по гласност-глухота;
  • консолидиране на умението за анализ и синтез на звука.

Развиване

  • развитие на фини, общи двигателни умения, координация на движенията и речта,
  • развитие на когнитивни психични процеси: внимание, памет, мислене,
  • развитие на фонематични процеси.

Образователна

  • създаване на ситуация на успех,
  • стимулиране на речевата дейност.

Оборудване:мултимедиен проектор, екран, изрязани снимки, карти със задачи, масажисти su-jok, масажори „чудо-пръсти“, магнетофон.

Ход на урока

I. Организационен момент - психогимнастика с масажни елементи. Звучи релаксация. музика.

Здравейте момчета и гости! Дойде нов ден, стигнахте до урок по логопедия. Сега аз ще ви се усмихвам, а вие ще ми се усмихвате и ще се усмихвате един на друг. Толкова е добре, че гостите са тук с нас днес. Те дойдоха да видят как можеш да работиш.

Покажете първия слайд.

Слънцето протегна длани към нас,
Слънцето ни призова към приказни пътеки,
Ще се въртим със слънцето
Нека се сприятелим със звуци!

Слънцето ви кани да масажирате лицето си с него и да загреете мускулите на лицето и дланите си:

“Слънчево” (с помощта на огледало - поставете огледалата в работно положение).

Слънцето изпраща от небето
Лъч, лъч, лъч
(движения по челото от средата към слепоочията)
И те смело се разпръскват
Облаци, облаци, облаци
(плавни зигзагообразни движения по челото)
Лъчът леко затопля
Бузи, бузи, бузи
(потривайки бузите им)
Слънцето слага носа
Точки, точки, точки
(потупайте носа и бузите с пръст)
Лунички на деца
Наистина им харесва.
(спирални движения по бузите и брадичката)

Вземете масажните топки, направете упражнението.

1. "Топка"

Вземете топката в ръцете си, поставете я на дланта си.
Завийте и завъртете, разтрийте всеки пръст.
Пръстите ще са здрави, буквите - красиви.

Взехме пролетта.

Пръстът е дебел и голям и отиде в гората за сливи.
Пойнтер от прага, показа му пътя.
Средният пръст е най-точен, той избива сливите от клона.
Безименният яде. И малкият пръст е господарят,
Засаждане на кости в земята.

2. "Маймуна".

Маймунски сапун сапунена лапа
Всеки пръст е в ред.
Ето ГОЛЯМ сапун,
След като го изплакнете с вода.

Не забравих ИНСТРУКЦИЯТА,
След като е измил както праха, така и боята от него.
СРЕДНИ измити старателно:
Най-мръсното беше вероятно.

UNNAME втрива с паста -
Кожата веднага се зачерви.
И малкият пръст бързо се насапуниса:
Очевидно се страхуваше от сапун.

Много добре.

II. Главна част.

1. Развитие на логическо, невербално мислене, зрително възприятие.

Погледнете бюрото. Всеки от вас има плик на бюрото си. Той съдържа изрязана картина, трябва да я съберете в едно цяло.

Кажи ми кого виждаш на снимката. (GNOME)

Нали. Това е гном, но не обикновен гном, а звуков гном, който живее в страната на звуците и буквите. Днес той дойде в нашия клас и подготви много интересни задачи за вас. Покажете втория слайд.

2. Въведение в темата.

Един ден Звуковичок влезе в двора на птиците. Това е видял там. Вижте, а след това помислете и ми кажете, каква е темата на нашия урок? Над какво ще работим? Показване на 3-ти слайд.

В ранната сутрин стадо гъски се насочи към водата и извика важно: „Ха-ха-ха“.

А пилетата междувременно тичаха из двора и събираха буболечки и червеи. И те вдигнаха такъв вик, като намериха плячка, че всички в квартала ги чуха да тропат: „Ко-ко-ко“.

Кажи ми кой е живял в дома за птици? (Пилета, гъски)

Как могат да бъдат наречени с една дума? (Домашни птици)

Защо ги наричаме вкъщи? (Те живеят на двора, с хора и хората се грижат за тях).

Кой ще каже. Каква е темата на нашия урок? Как беше определено? (гъска - звук g, пилета - k)

Показване на 4-ти слайд.

Точно така, ще работим със звуците r и k, ще се научим да ги различаваме на ухо, да обозначаваме тези звуци с буквите Г-К и да ги различаваме в писмен вид.

3. Сравнителни характеристики на звуковете Г-К.

Разкажете ни всичко, което знаете за тези звуци, сравнете H - K звуците и ми кажете как те си приличат и как се различават.

Вземете огледалата и сложете ръка на врата. Кажете звука G.

Показване на 5-ти слайд.

Погледнете профила на артикулацията на звука - устните са отворени, зъбите са отворени, езикът опира в небето и създава пречка за въздуха, гласът звучи.

Звукът Г е съгласна, озвучена, с една дума може да бъде твърда и мека.

Издайте звук К. Покажете 5-ти слайд.

Погледнете профила на артикулацията на звука - устните са отворени, зъбите са отворени, езикът се опира в небето и създава пречка за въздуха, гласът не звучи.

Звукът K е съгласна, беззвучна, с една дума може да бъде твърда и мека.

4. Обозначението на звуци g - букви при писане и при четене.

Показване на 6-ти слайд.

И как да обозначим звука Г в писмена форма? (буква Гг)

И как да обозначим звука K в писмена форма? (с буквата Kk)

5. Сричково зареждане. Показване на 7-ми слайд.

Сега слушайте песните на Zvukovicka и ги повтаряйте. Ние работим във верига.

  • HA-GO-KA-KO
  • GU-GI-KU-KI
  • CO-GO-GO-CO
  • КУ-ГУ-КУ-ГУ
  • KA-GA-KA-GA
  • GO-CO-CO-GO
  • GU-GU-KU-KU

6. "Познайте загадките."

И Zvukovichok е подготвил гатанки за вас.

Познайте загадките, назовете думата за отговор и определете с какъв звук започва. Показване на 8-ми слайд.

Черен, пъргав,
Вика „пукни“ -
Враг към червеи (Топ)

Който седи на дървото, на кучка,
Резултатът е: "Ку-ку-ку-ку" (кукувица)

Съскане, плач,
Иска да ме щипе.
Не се страхувам.
Кой е това? Това е ... (гъска)

Чукане, клакнене,
Свикайте деца
Той ще събере всички под крилете си. (Кокошка)

Мустаци муцуна,
Раирано кожено палто,
Мие често
Но той не познава водата. (Котка)

Погледнете снимките на пъзела и ми кажете коя е излишна и защо? (котка; всички птици, а тя е животно).

III. Физическа минута.

Показване на 9-и слайд.

А сега ще си починем малко и ще покажем на Звукович как можем да рецитираме поезия с ръце. Изправете всички.

На планината виждаме къща.
Наоколо много зеленина.
Тук са дърветата, тук са храстите
Ето няколко ароматни цветя.
Сгънете "къщата" с ръце
Вълноподобни движения на ръцете
Начертайте дървета, храсти с ръцете си
Използвайте пръстите си, за да покажете пъпката, която цъфти
Оградата обгражда всичко
Зад оградата има птичи двор.
Отваряме портата
Бързо изтичваме до къщата
Почукваме на вратата: „чук-чук-чук“
Някой идва да ни почука
Начертайте ограда с пръсти
Поглаждайки масата с длани
Покажете портата с ръцете си
Прокарайте пръсти по масата
Удари с юмрук по масата
Дланта до ухото - слушай.

Дойдохме на гости на приятел и донесохме подаръци. Ръцете напред, дланите нагоре.

7. Работа в тетрадки.

И Zvukovichok дойде на нашето почукване, той предлага да отвори тетрадки и да работи в тях. Показване на 10-и слайд.

Нека запишем датата, темата.

8. "Сричкова мозайка"

Звуковият човек по пътя към нашия урок намери загадъчни думи. Опита се да ги прочете, но не успя. Помогнете му да вмъкне срички в думи. Покажете 10-и слайд:

На всеки ученик се дава индивидуална карта със задачи.

(след изпълнение на задачата, взаимна проверка)

9. Упражнения за очи.

Показване на 11-и слайд.

И сега нашият приятел Звуковичок се озова в гората.

Следвайте движещите се обекти с очите си.

11. Автоматизация на звуковете в срички, думи и фрази.

Покажете на Sonic как правите гимнастика на езика.

Показване на 12-и слайд.

Хипопотам;

Жаба;

Ние си мием зъбите;

Кон.

Автоматизация на звуците в думите.

Посочете ясно какъв елемент е изобразен.

Показване на 13-и слайд.

12. Играта "капан".

Zvukovichok предлага да играе играта "капан" с него. Който влезе в него, той е извън играта. Хайде да играем? Задачата е да се повтори изречението правилно.

Тревата коси Роман.

Дебел кон има грива.

Гири вдига Borya.

Тревата е обрасла с пътека.

Рита закусваше чийзкейк.

Какво научихте от това упражнение?

IV. Обобщение на урока.

Показване на 14-и слайд.

Оценка на работата на учениците в урока

Заключение (какво са направили, какви звуци са се научили да различават)

Дойде Звуковичок
Донесе ни сандък.
Помогнете си, насладете се
И се върнете във вторник.