Урок за развитието на речта на тема зеленчуци. Очертаване на преките образователни дейности на предучилищна възраст в подготвителната група за развитие на последователна реч. Тема „Зеленчуци. Лексика "Големи и малки"

Очертаване на преките образователни дейности на предучилищната възраст в подготвителната група за развитие на последователна реч

Тема за зеленчуци

Период на обучение I.

Предназначение:

  • актуализиране и обогатяване на речника по лексикалната тема „Зеленчуци“.

Задачи:

  • повторение на получените знания (какво къде расте - на земята, под земята ...)
  • активиране на речника на съществителните по темата "Зеленчуци"
  • консолидират словообразуването на относителни прилагателни
  • консолидиране на употребата на предлози (от, до, отдолу, до - от)
  • консолидират умението за съставяне на разказ по схемата

Оборудване:

  • обект картини с изображение на зеленчуци, манекени от зеленчуци, чиния, кошница, схема за съставяне на история.

Ход на урока:

I. Организационен момент:

I. Слушайте внимателно стихотворението.

Домакинята веднъж дойде от базара,
Домакинята донесе у дома от пазара:
Картофи, зеле, моркови, грах,
Магданоз и цвекло, о!
Покрит в задушен съд
Варени, варени в стръмна вряща вода:
Картофи, зеле, моркови, грах
Магданоз и цвекло, о!
И зеленчуковата супа не беше лоша!
(Ю Тувим)

Какви зеленчуци бяха споменати в стихотворението? (зеле, моркови, грах и др.)

Какъв зеленчук харесвате? Опиши го.

II. „Какво къде расте.“

Преди да сте снимки на зеленчуци. Необходимо е да се разпредели това, което расте на земята, какво е под земята и какво е на храста.

  • Расте на храст - краставица, домат, черен пипер, патладжан.
  • На земята - тиквички, тиква, зеле
  • Подземни - картофи, лук, чесън, ряпа, цвекло.

Как хората ще берат зеленчуци? Това, което расте на земята ще (отсече)

Какво има на храста (скубете). И какво е под земята (да се копае).

III. Физическо възпитание „Изненадани сме от природата“.

Ние стоим в градината
Изненадани сме от природата.
(Изпъване на ръце встрани)
Тук е салатата, а тук е копърът.
Там отглеждаме моркови.
(С дясната ръка докоснете левия крак, след това обратно).
Да работим с вас
Ще обявим битка с плевелите -
Ще изтръгнем от корените
Да, клякайте по-ниско.
(Клекове).
На оградата всички се чудят
Копривата е пораснала великолепно.
(Разтягане - ръце встрани).
Няма да я пипаме -
Изгоря вече малко.
(Разтягане - ръце напред).
Изляхме всичко от лейка
И сядаме на пейките.

IV. "Каквото и да става."

Преди да сте зеленчуци, помнете ги внимателно. Затвори си очите. Логопедът премахва един от тях. Отворете очи, вижте какъв вид зеленчук е?

V. „Къде е какво”.

Поставете зелето в кошницата, краставицата в чинията, а тиквата под стола.

Къде сложи зелето? Кажете ми пълния отговор, (слагам зелето в кошницата).

Къде сложи краставицата? (Слагам краставицата в чинията)

Къде сложи тиквата? (поставете тиквата под стола)

Сега вземете зеленчука и ми кажете откъде го вземете.

Ще взема зелето от кошницата. Ще взема краставицата от чинията, ще взема тиквата изпод стола.

Vi. "История за зеленчук."

Направете разказ за любимия си зеленчук по схемата.

1) Какво е това?

2) Къде расте?

3) Какъв цвят?

4) Каква форма

5) Какъв е вкусът му?

6) Какво можете да готвите?

Резултат: Благодаря ви за проучването! Хареса ми как направи днес.

Останкова Е.А.,
учител логопед

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция
"Алексеевска детска градина No6" Пчелка "
Общински район Алексеевски на Република Татарстан
Резюме от директни образователни дейности
ОО Когнитивно развитие (FTSKM) в средната група по темата
"Зеленчуци"
Възпитател: Маркачева Н.В.
с. Алексеевское
2016
Образователна област "Когнитивно развитие"
Тема: "Зеленчуци"
Цел: Да обогати и подобри представите на децата за зеленчуците и къде се отглеждат.
Задачи на програмата:
Образователни: Научете се да описвате зеленчуци. отгатнете гатанките, уговорете определения и съществителни; Научете се да използвате обобщаващата дума „зеленчуци“.
Развиване: Да развият реч, наблюдение, умствена дейност, способността да изразяват и обосновават своите преценки. Развийте внимание, издръжливост.
Образователни: Насърчавайте интерес към дейността, желанието да помогнете на други, които се оказват в трудна ситуация, да възпитат доброжелателно отношение
Интеграция на образователни области: „Когнитивно развитие“, „Художествено и естетическо развитие“, „Развитие на речта“.
Речникова работа: домат (домат), черен пипер, краставица, тиква, картофи, моркови, цвекло, градинско легло, зеленчукова градина Предварителна работа: Разговори за зеленчуци, гледане на видеоклип „Зеленчуци“, разглеждащ снимки на зеленчуци и къде растат; дидактическа игра "Познай на допир"
Материали и оборудване: картина на зеленчукови силуети, които се припокриват; снимки с изображение на зеленчукова кошница, манекени на зеленчуци.

Ход на урока:
1. Организационен момент
Деца, днес ще отидем да посетим Кукла Маша. Но първо ще отидем до магазина, където ще си купим малък хотел. 2. Основната част
Децата идват в "магазина", където са изложени зеленчуци (моркови, зеле, лук, картофи, цвекло). В: Деца, вижте какво има на витрината? D: (моркови, зеле, лук, картофи). В: Да. Как можеш да го наречеш с една дума?
D: Зеленчуци. В: Ще ви попитам загадки, а вие ги познаете и сложете в кошницата зеленчука, за който ще звучи гатанката.
Въпрос: -Дядото е седнал, облечен в стотина шуби, който го съблича, рони сълзи.
-Какъв е този зеленчук? D: Поклон.
В: - Момичето седи в подземието, а косата е на улицата.
- Какъв зеленчук ще сложим в кошницата? D: Моркови
В: Какъв вид скърцане? Каква криза? Какъв е този храст? Как мога да бъда без криза, ако ... "
D: Зеле.
Децата отговарят и слагат зеленчуци в кошницата. В: - Точно така, браво! Вижте, имаме още 2 зеленчука в витрината, какви са те?
D: Картофи, домат.
В: Момчета, къде растат зеленчуците?
D: В леглата .. В: В градината или в зеленчуковата градина? D: В зеленчуковата градина.
В: - Ето какви сме страхотни момчета!
-Момчета, какво сложихме в кошницата? (зеленчуци). Сега, когато всички зеленчуци са в кошницата, ще отидем да посетим Кукла Маша. 3. Упражнение минута:
По пътеката, по пътеката Пропускаме на десния крак. (Скача на десния крак.) И по същата пътека Скачаме на левия крак. (Скача на левия крак.) Ще тичаме по пътеката, Ще тичаме до поляната. (Тичане на място.) На поляната, на поляната Ще скачаме като зайчета. (Скачайки на място на двата крака.) Спри. Нека си починем. И да вървим отново напред. (Разхождайки се на място.)
Стигат до къщата.
3. Посетете куклата Маша.
В: - Ето ни. Здравей Маша! Деца, нека поздравим Куклата.
(Децата казват здравей).
В: -Маша, а ние дойдохме при вас с подаръци, с голяма кошница зеленчуци.
Поставете кошницата пред Маша, децата седят на столовете.
В: Момчета, нека кажем на Маша къде растат зеленчуците и какво може да се приготви от тях. Гриша, къде растат зеленчуците?
D: в градината. Отговори на децата.
В: Какво можеш да готвиш от зеленчуци, Нася?
Г: Отговори на децата (супа, салата) В: Момчета, какво първо трябва да направите със зеленчуците? D: Измийте. чисто Q: Добре. И тогава? Разрез. котлет.
-Момчета, какво ще сложим в супата?
D: Картофи, лук, моркови.
Въпрос: Предлагам ви да бъдете изследователи.
Имам истински зеленчуци в кошницата си. Първо ще докоснете, изследвате кой зеленчук е твърд или мек, със или без кора, кръгъл или овален и какъв цвят е.
- Доматът кръгъл ли е или триъгълен?
- Какъв цвят са доматите? (Червено, розово, жълто, зелено.)
- Доматът мек ли е или твърд?
- Сладък или кисел е доматът?
- Къде расте доматът?
Децата, според схемата на учителя, описват зеленчуци.
4. Резултат:
В: Момчета, за какво научихте в клас, бихте ли искали да играете отново изследовател?
Поканете майка си да играе тази игра у дома.


Прикачени файлове

Светлана Баева
Резюме на GCD за развитие на речта в средната група "Описание на зеленчуците"

Резюме на GCD за развитие на речта в средната група

Тема: « Описание на зеленчуците»

Педагог: Баева С.И.

Цели:

Въведете име зеленчуци, с мястото на отглеждането им;

Форма умение опишете зеленчуци;

Консолидират знанията за цвят, форма, размер;

Интеграция на образованието области: социални и комуникативни, когнитивни, речеви развитие, артистичен и естетически развитие.

Демо материал: презентация, манекени зеленчуци.

Раздаване: манекени зеленчуци, листове цветна хартия, ножици, лепило, картон.

Предварителна работа с деца: преглед зеленчуци, разговори, отгатване на гатанки, четене на стихове.

Ход на урока

Педагог: - Момчета, вижте, при нас е дошъл гост. Знаете ли кой е този гост? (слайд номер 2)

Деца: - Маша от карикатурата „Маша и мечката.

Педагог: - Да, момчета, прави сте - това е Маша. Тя беше на гости на Мишка (мечка) и вижте какво ни донесе тя, голяма вълшебна кошница. (слайд номер 3)

Дидактическа игра „Познайте зеленчукови» :

Какво има в него? Да вървим един по един, да го извадим от кошницата зеленчукови, назовете го и разкажете всичко за него. IN: - показва снимки с изображения зеленчуци и децата наричат \u200b\u200bзеленчуци.

Педагог: - Как, с една дума, можете да го наречете?

Деца: - Зеленчуци.

Педагог: Добре, това зеленчуци!

Момчета, нека разгледаме снимките. Какво е изобразено на тях? Къде растат зеленчуци? (слайд номер 4)

Деца: В градината.

Педагог: - Как се събира зеленчуци? Как се събират доматите?

Деца: - Разкъсват.

Педагог: - Къде расте зелето? Как се събира зелето?

Деца: - Отрязвам.

Педагог: - Добре. Много добре.

Педагог: Момчета, нека да играем играта: „Кажи ми как растат зеленчуци» : (слайд номер 5)

Растат ли домати над земята или под земята?

Как расте лукът?

Къде растат картофите, над земята или под земята?

Как растат краставиците? И т.н.

Педагог: Браво момчета! Знаете добре как да растете зеленчуци.

Учителят прави на децата гатанки зеленчуци... Децата показват снимка с верния отговор.

1. Бабата седи в градината-

Всичко на кръпки

Всички ще плачат. (Лук).

2. За къдрав гребен

Те влачеха норковата лисица.

Много гладка на допир,

На вкус е като сладка захар. (Морков.) (слайд номер 6)

3. Облечена Алена

В твоя зелен сарафан,

Свива се плътно.

Познавате я ... (Зеле).

4. Расте - в земята,

Известен в целия свят.

Често на масата

Парадира с униформа. (Картофи). (слайд номер 7)

5. Хапе - но не куче.

Има зъб. Но къде е устата?

Уайт носи палто.

Какво е (чесън).

6. Червена мишка

С бяла опашка

Седи в норка

Под зеленото листо. (Репичка).

7. Въпреки че не видя мастило,

Изведнъж станах лилав

И блести с похвала

Много важно (Патладжан) (слайд номер 8)

8. Както в нашата градина

Гатанките са пораснали

Сочни и големи

Това са кръглите.

През лятото те стават зелени

До есента стават червени. (Домати)

9. През лятото - в градината,

Прясно, зелено,

А през зимата - в бъчва,

Силна, солена. (Краставици) (слайд номер 9)

Педагог: - И сега Машенка предлага да играем с пръсти.

Гимнастика с пръсти « Зеленчуци» . (видео слайд # 10)

1. Домакинята веднъж дойде от базара ( "Разходка" индекс и среден пръст на масата,

Домакинята донесе у дома от базара (огъваме пръсти):

О (плесни с ръце)

2. Ето зеленчуци аргументът започна на масата (стиснете в юмруци и отпуснете пръсти на двете ръце)

Кой е по-добър, по-вкусен и по-необходим на земята (огъваме пръсти):

Зеле, моркови, грах, магданоз и цвекло.

О (плесни с ръце)

3. Междувременно домакинята взе ножа (с отворена длан, поставена на ръба, правим режещи движения по отворената длан на другата ръка).

И с този нож започна да се руши (огъваме пръсти):

Зеле, моркови, грах, магданоз и цвекло.

О (плесни с ръце)

4. Покрит с капак, в задушен съд (покриваме другата ръка с отворена длан, стисната в юмрук - сменяме ръцете в ритъма на стихотворението)

Варени, варени в стръмно вряща вода (огъваме пръсти):

Зеле, моркови, грах, магданоз и цвекло.

О (плесни с ръце)

И супа зеленчук се оказа добър! (поглаждаме стомаха си с длан)

Педагог: Всички вие знаете кой от зеленчуци можете да направите подготовка за зимата. Какво правят майките ви с краставици и домати?

Деца: Сложете в буркани и посолете.

Педагог: Точно така, затова ви предлагам да направите подготовка за зимата за Машенка днес.

Приложение « Зеленчуци в буркан»

Педагог: - Урокът ни приключи. За какво говорихте в час? Маша много я хареса, но я очакват нови приключения. Нека се сбогуваме с нея. (слайд номер 11).

Свързани публикации:

Интегриран урок за развитието на речта и приложението в средната група "Описание на цветовете" Интегриран урок за развитието на речта, приложения в средната група Тема: "Описание на цветята" Золотарева Людмила Юриевна Интеграция на педагог.

Конспект на интегриран урок за развитието на речта в старшата група "Описание на предмети и играчки" Държавна бюджетна предучилищна образователна институция детска градина № 31 от комбинирания тип Красноселски район на Санкт Петербург.

Резюме на GCD за развитие на речта в средната група Тема: "Посетете баба Варварушка за палачинки." Съдържание на програмата: Да се \u200b\u200bнаучат децата да четат експресивно и ритмично детски стихчета, да отгатват загадки, приказки с помощта на мнемонична маса; за запознаване с фолклора.

Резюме на GCD за развитие на речта в средната група "Усмивка" Тема: "Пролет" Резюме на GCD за развитие на речта в средната група „Усмивка“ Тема: „Пролет“ Цели: - да се изяснят характерните черти на пролетта; - за идентифициране на протозои.

Резюме на GCD във втора младша група за развитието на речта, използвайки модела "Описание на предмети за съдове" Описание на предмети за прибори Образователни задачи: -Свързана реч: научете децата заедно с възрастни да съставят кратка история; -речник.

Резюме на образователни дейности за развитие на речта в II по-млада група. Тема: "Описание на мека играчка (мече)" Задачи на програмата: Образователни: да се научат децата да пишат описание на играчка; комбинирайте всички отговори с помощта на педагога.

Лексикална тема „Зеленчуци. Градина ".

Цел: активиране на лексиката по темата „Зеленчуци“, разработка

Корекционни образователни задачи. Разширяване, спецификация и активиране на речника на тема „Зеленчуци. Зеленчукова градина ”, разширяване на идеите за значението на труда на възрастните, подобряване на граматичната структура на речта (съгласуване на числителните имена, използването на съществителните в родовия падеж).]

Корекционни и развиващи задачи. Да се \u200b\u200bразвие кохерентна реч, визуално внимание и възприятие, артикулационни, фини и общи двигателни умения, творческо въображение.

Корекционни образователни цели. Формиране на умения за сътрудничество, взаимодействие, доброжелателност, независимост, отговорност.

Оборудване. Наборно платно, магнитна дъска, басейн за пръсти, пълен с грах; малки пластмасови зеленчуци, албумът „Всички произведения са добри“, играта „Козата на Лиза в градината“, тетрадки за броя на децата, контейнер с цветни моливи.

Ход на урока

1. Организиращо време.

- Поставете на масата това, което сте извадили от чантата. Кажи ми какво е това?

Морков. Цвекло. Краставица. Домат.

Логопед. Как можеш да ги наречеш с една дума?Деца. Зеленчуци.

Логопед. Къде растат зеленчуците?

Деца. Зеленчуците растат в зеленчуковата градина, градинските лехи или оранжериите.

Логопед. Днес ще говорим за събирането на зеленчуци през есента, ще се научим да говорим за зеленчуци, да играем и четем.

2. Разглеждане на картината "Прибиране на зеленчуци" [Изясняване, разширяване и активиране на речника на тема „Зеленчуци. Градина ". Развитието на диалогичната реч. Разширяване на разбирането за важността на труда за възрастни.] („Всички произведения са добри.“ Албум с демонстрационни снимки. - SPb., CHILDHOOD-IIRESS, 2005.)

Логопедът премахва пластмасовите зеленчуци и поставя върху набиращото платно картината „Почистване на зеленчуци“.

Логопед. Помислете за картината. Според вас по кое време на годината художникът е изобразен на него? Обърнете внимание на гората, тревата, птиците, които отлитат. Говорете за това, което хората правят - започнете с думикартината е нарисувана ...

Деца. Картината изобразява есента. Гората вече е жълта. Тревата е пресъхнала. Птиците летят на юг. Хората събират реколтата.

Логопед. Днес ще говорим за хората, които събират реколтата. Разкажете ни за това, което почистват.

Деца. Хората изкопават картофи. Камиони превозват зеле.

Логопед. Нали. Зеленчукопроизводителите събират реколта, за да съхраняват зеленчуци за съхранение през зимата. Тези хора правят необходимо и важно нещо, като събират зеленчуци за жителите на големия град. Избройте техните трудови дейности.

Логопедът насочва вниманието на децата към хората, изобразени на снимката.

Деца. Те карат трактор, картофокопач, камиони, изкопават картофи, събират ги в кутии, подреждат кутии един върху друг и носят картофи за съхранение.

3. Играта "В градината при козата Лиза" [Разширяване и активиране на речника на тема „Зеленчукова градина. Зеленчуци.] (Нищева Н. IN. Играйка 1-СПб., ДЕТСТВО-ПРЕС, 2003.)

Логопедът премахва картината и поставя игралното поле върху магнитната дъска.

Логопед. Козата Лиза също събира реколта в градината си и ни призовава за помощ. Нека помогнем на козата Лиза.

Логопедът раздава обектни снимки с изображения на зеленчуци на масата.

Логопед. Трябва да направите снимка, да разкажете за какъв вид зеленчук става въпрос и да фиксирате снимката до козата Лиза.

1-во ребро. Това е кръгъл червен домат.

2-ридете. Това е дълъг оранжев морков.

3-тидете. Това е зелено хрупкаво зеле.

4-тидете. А това е сладък захарен грах.

1-ви ребенок. Това са зелени хрупкави краставици.

2-ридете. А това е дебел лилав патладжан.

3-тидете. Това е сочна червена ряпа.

4-тидете. Това е горчив бял чесън.

Логопед. Много добре. Избройте какви други зеленчуци растат в градината на козата.

Деца. Картофи, маруля, цвекло, лук, копър, ряпа, чушки, магданоз, тиква.

Логопед. Ето каква богата реколта е отгледала козата. Тя ви благодари за помощта и мога да ви похваля, че сте

знаете толкова много имена на зеленчуци и толкова добре казани какви са те.

4. Игра „Какво нестана? " [Развитие на зрителното възприятиеи внимание. Подобряване на граматичната структура на речта (използването на родови съществителни в единствено и множествено число).]

Логопедът почиства игралното поле и подрежда снимките на предметите на купчина, за да ги използва в следващата игра. Той поставя четири снимки на магнитна дъска.

Логопед. И сега ще играем играта "Какво си отиде?" Погледни картинките. Какво е изобразено на тях?

Деца. Патладжан, маруля, цвекло, копър.

Логопед. Запомнете тези имена. Сега затворете очи и аз ще премахна една снимка. Ще трябва да кажете какво е изчезнало.

Логопед. Какво си отиде?

Деца. Патладжан.

Логопед. Нали.

Логопедът поставя следния комплект на дъската.

Логопед. Какво е показано на снимките?

Деца. Картофи, чушки, магданоз, грах.

Логопедът премахва една от снимките.

Логопед. Какво си отиде?

Деца. Магданоз.

Логопед. Нали.

Логопедът поставя още един набор от снимки на дъската.

Логопед. И какво е показано на тези снимки?

Деца. Краставици, ряпа, лук, чесън.

Логопедът премахва една от снимките.

Логопед. Какво си отиде?

Деца. Огурцов.

Логопед. Нали. Бяхте много внимателни.

Логопедът премахва снимки.

5. Гимнастика с пръсти "Домакинята веднъж дойде от чаршията." [Координация на речта с движение, развитие на фината моторика, чувство за ритъм.]

Логопедът кани децата да излязат на килима и ги кани да правят упражнения за пръсти.

Господарка веднъж

Клякайте, „стъпвайте“ пръсти

дойде от чаршията

килим.

Домакинята от базара донесе вкъщи картофи,

Зеле,

Моркови,

Грах,

Магданоз и цвекло.

О! ..

Памук.

Тук зеленчуците започнаха спор на масата -

Редувайте с камъни и

Кой е по-добър, по-вкусен

пляскат с ръце.

Свийте един пръст на име

и повече необходими на земята

на ръцете.

Картофи?

Зеле?

Морков?

Грах?

Магданоз или цвекло?

О! ..

Памук.

Междувременно домакинята

Чукат с ръба на дланта.

взе нож

И с този нож

Наведете се над един пръст към името

започнете да се рушат

на ръцете.

Картофи,

Зеле,

Моркови,

Грах,

Магданоз и цвекло.

О!

Памук.

Покрит с капак

Ръцете са сгънати напречно.

в задушен съд

Варени, варени в стръмно вряща вода

Картофи, зеле,

Свийте по един пръст на име на ръцете.

Морков,

Грах,

Магданоз и цвекло.

О!

Памук.

И зеленчуковата супа не беше лоша!

Покажете как да ядете супа

Ю Тувим

6. Обща артикулационна гимнастика. (Развитие на артикулационни двигателни умения.]

Логопед кани децата до огледалото.

Логопед. Нека направим упражнението Yummy Jam. Отворете широко устата си, нарисувайте върха на езика си по горната устна отляво надясно и отзад. Вижте как правя това упражнение. Уверете се, че долната челюст не се движи.

Деца под наблюдението на логопед изпълняват упражнение 3 - 4 пъти. Логопедът дава възможност на децата да си починат след всяко упражнение.

Логопед. Сега нека направим упражнението „Гледай“. Ще оближем устните си в кръг с върха на езика си, първо в едната посока, после в другата. Вижте как го правя.

Децата правят упражнения 3 -4 пъти. Логопедът следи за правилността на упражнението.

Логопед. Сега нека направим упражнението "Мост". Огъвайки гърба на езика, опираме върха му на долните зъби. Бавно донесете и стиснете зъбите, затворете устата. Нека направим упражнението заедно.

Децата, заедно с логопед, изпълняват упражнението 3-4 пъти. Логопедът не забравя да напомни на децата какво да погълнат слюнка.

Логопед. И последното упражнение е "Ядка". При затворена уста почиваме напрегнатия връх на езика отляво, след това от дясната буза.

Децата правят упражнението. Логопедът ги контролира.

7. Работете в тетрадка. [Развитие на фината моторика. Предотвратяване на нарушения на писането.]

Логопедът кани децата на масата, раздава им тетрадки, влачи контейнер с цветни моливи на масата.

Logoped. Отворете тетрадките на втората страница. Какво виждаш?

Деца. Това са зеленчуци.

Логопед. Какви зеленчуци виждате?

Деца. Домат, краставица, морков.

Логопед. Чуйте загадка за един от тези зеленчуци.

Той е кръгъл и червен

Като око на светофара.

Сред зеленчуците

Няма повече сочни ...

Деца. Домат.

Логопед. Нали. Оцветете домата и ми кажете какъв е.

Децата рисуват домат и след това говорят за това как се е получило.

Деца. Той е кръгъл, гладък, червен, мек, сочен.

Логопед. Сега изберете моливите, от които се нуждаете, цветове и кръгнете морковите и краставицата.

Децата изпълняват задачата. Логопедът следи как седят, как държат моливи.

Логопед. Какъв цвят са морковите и краставиците?

Деца. Оранжеви моркови, зелена краставица.

Логопед. Затворете бележниците си. Справихте се много добре.

8. Упражнение „Нека повторим и играем“. [Подобряване на уменията за анализ на звука и четене на думи.]

Логопедът събира тетрадки, изважда моливите и раздава ABC книгите на децата, обяснено на стр. 30.

Логопед. Погледнете в долната част на страницата. Какви снимки виждате?

Деца. Телефон, топка, кегли, пън, булка.

Логопед. Определете първия звук във всяка от тези думи.

Ако за децата е трудно да изпълнят тази задача, самият логопед ясно произнася първите звуци на тези думи.

Логопед. Чуйте как го правя. Телефон. Първият звук е [t "], произнася се меко.

1-виповторнобендОБРЕ. Топка. Звук [m "].

2-ридете. Кегли. Звук [до "]. 3-тидете. Пън. Звук [n "].4-то дете. Булка. Звук [n "].

Логопед. Това са меки съгласни. Когато ги казваме, има и запушване в устата. Тези звуци също не могат да се пеят, но някои от тях могат да се изтеглят. Ще ги маркираме със зелени кръгчета. Сега знаете, че писмотоP означава звуците [n], [n "|, а буквата H означава звуците [n], [n"]; буквата М също има два звука: [m], [m "] и букватаДА СЕ има звуци [до], [до "].

9. Игра „Какво докара камионът?“ [Подобряване на граматичната структура на речта (използването на съществителни под формата на винителен падеж). Подобряване на уменията за писане и четене на думи. Укрепване на умението за цветова дискриминация.]

Логопедът предлага да затвори ABC книгите и ги премахва. След това той поставя върху магнитна дъска плоско изображение на камион, в тялото на което са фиксирани плоски изображения на зеленчуци.

Логопед. Вижте какво ни докара камионът.

Деца. Това са зеленчуци.

Логопед. Сега всеки от вас ще избере два зеленчука от един и същи цвят и ще ви каже кои зеленчуци е взел.

1-видете. Взех червен домат и червена ряпа.

2-ридете. Взех жълт лук и жълти моркови.

3-тидете. Взех зелен копър и зелени краставици.

4-тидете. Взех лилав патладжан и лилав боб.

Логопед. Много добре, сега обърнете картите с

образът на зеленчуците.

Децата обръщат картите, а логопедът премахва изображението на камиона от дъската.

Логопед. Направете думи от сричките на картите и ги прочетете.

1-видете. Мамо.

2-ридете. Татко.

3-тидете. Забележка.

4-тидете. Пу-ма.

Логопед. Много добре! Изпълнихте трудна задача.

10. Край на урока. [Оценка на работата на децата. |Логопедът премахва наръчниците и кани децата да им разкажат какво са направили, след което оценява дейностите на всяко дете.

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция

"Алексеевска детска градина No6" Пчелка "

Общински район Алексеевски на Република Татарстан

Резюме от директни образователни дейности

ОО Когнитивно развитие (FTSKM) в средната група по темата

"Зеленчуци"

Възпитател: Маркачева Н.В.

село Алексеевское

2016

Образователна област "Когнитивно развитие"

Тема: "Зеленчуци"

Предназначение: За обогатяване и подобряване на разбирането на децата за зеленчуции мястото на тяхното отглеждане.

Задачи на програмата:

Образователна: Научете се да описвате зеленчуци. отгатнете гатанките, уговорете определения и съществителни;Научете се да използвате обобщаващата дума „зеленчуци“.

Разработване: Развийте речта, наблюдението, умствената дейност, умениетоекспресна и оправдайте своите преценки.Развийте внимание, издръжливост.

Образователни: Да се \u200b\u200bвъзпитава интерес към урока, желанието да се помогне на други, които се оказват в трудна ситуация, да се насади добронамерено отношение

Интеграция на образователните области: „Когнитивно развитие“, „Художествено и естетическо развитие“, „Речево развитие“.

Лексика: домат (домат), черен пипер, краставица, тиква, картофи, моркови, цвекло, градински лехи.

Предварителна работа:Разговори за зеленчуци, гледане на видеоклип "Зеленчуци", разглеждане на снимки на зеленчуци и къде те растат; дидактическа игра "Познай на допир"

Материали и оборудване: снимка, изобразяваща силуети на зеленчуци, които се припокриват; снимки с изображение на зеленчукова кошница, манекени от зеленчуци.

Ход на урока:

1. Организационен момент

Деца, днес ще посетим Кукла Маша. Но първо ще отидем до магазина, където ще си купим малък хотел.

2. Основната част

Децата идват в "магазина", където са изложени зеленчуци (моркови, зеле, лук, картофи, цвекло).

IN: Деца, вижте какво има на витрината?
Д: (Моркови, зеле, лук, картофи).
IN: Нали. Как можеш да го наречеш с една дума?

D: Зеленчуци.
IN: Сега ще ви попитам загадки, а вие ги отгатнете и сложете в кошницата зеленчука, за който ще звучи гатанката.

В: - Дядото седи, облечен в сто кожуха, който го съблича, рони сълзи.

Какъв е този зеленчук?
D: Поклон.

IN: -Момичето седи в подземието, а косата е на улицата.

Какъв зеленчук трябва да сложим в кошницата?
D: Моркови

IN: Какво е това скърцане? Каква криза?
Какъв е този храст?
Как да бъдем без криза
Ако аз … "

D: Зеле.

Децата отговарят и слагат зеленчуци в кошницата.
В: - Точно така, браво! Вижте, имаме още 2 зеленчука в витрината, какви са те?

Д: Картофи, домати.

IN: Момчета, къде растат зеленчуците?

D: В леглата ..

IN: В градината или зеленчуковата градина?
Д: В градината.

В: - Ето какви сме страхотни момчета!

Момчета, какво сложихме в кошницата? (зеленчуци). Сега, когато всички зеленчуци са в кошницата, ще отидем да посетим Маша Кукла.

3. Упражнение минута:

Надолу по пистата, надолу по пистата
Яздим на десния крак. (Отскача на десния крак.)
И по същия път
Яздим на левия си крак. (
Отскача на левия крак.)
Хайде да тичаме по пътеката
Ще стигнем тревата. (
Работи на място.)
На поляната, на поляната
Ще скачаме като зайчета. (
Скачане на място на двата крака.)
Спри се. Нека си починем.
И да вървим отново напред. (
Разхождайки се на място.)

Стигат до къщата .

3. Посетете куклата Маша.


IN: -Това идваме. Здравей Маша! Деца, нека поздравим Куклата.

(Децата казват здравей).

IN: -Маша, а ние дойдохме при вас с подаръци, с голяма кошница зеленчуци.

Поставете кошницата пред Маша, децата седят на столовете.

IN: Момчета, нека кажем на Маша къде растат зеленчуците и какво може да се приготви от тях. Гриша, къде растат зеленчуците?

Д: в градината. Отговори на децата.

IN : И какво можеш да готвиш от зеленчуци, Нася?

D: Отговори на децата (супа, салата)

IN: Момчета, какво първо трябва да направите със зеленчуците?
D: Измийте. чистя
IN: Нали. И тогава? Разрез. котлет.

Момчета, какво ще сложим в супата?

Д: Картофи, лук, моркови.

IN: Каня ви да бъдете изследователи.

Имам истински зеленчуци в кошницата си. Първо докосвате, изследвате кой зеленчук е твърд или мек, със или без кожа, кръгла или овална, и какъв цвят е.

Въпроси:

Доматът кръгъл ли е или триъгълен?

Какъв цвят са доматите?(Червено, розово, жълто, зелено.)

Доматът мек ли е или твърд?

Сладък или кисел е доматът?

Къде расте доматът?

Децата, по схемата на учителя, описват зеленчуци.

4. Резултат:

IN: Момчета, какво научихте в час, бихте ли искали отново да играете изследовател?

Поканете майка си да играе тази игра у дома.